RAPORT

Wojna na Ukrainie

Więźniowie zaczną produkować meble. Praca dla 250 skazanych

Ponad połowa z więźniów z Włodawy może znaleźć zajęcie w przyszłej fabryce (fot.pixabay.com/TryJimmy)
Ponad połowa z więźniów z Włodawy może znaleźć zajęcie w przyszłej fabryce (fot.pixabay.com/TryJimmy)

We włodawskim Zakładzie Karnym ma ruszyć produkcja mebli tapicerowanych. Nowa hala stanie na pustej działce należącej do tego zakładu. Producent zobowiązał się zatrudnić około 250 osadzonych więźniów. Koszt inwestycji to 19 mln zł.

„Osama” wpadł raz jeszcze. Teraz dłużej zostanie w więzieniu?

Piotr M. ps. Osama, członek gangu mokotowskiego i domniemany porywacz z grupy „obcinaczy palców” mimo skazania przez warszawskie sądy na 12 lat...

zobacz więcej

Po kilku miesiącach negocjacji podpułkownik Ryszard Deczkowski, dyrektor włodawskiego więzienia podpisał w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej umowę przedwstępną z przedsiębiorcą zewnętrznym, co pozwala mu teraz wystąpić do Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy o środki finansowe na budowę fabrycznej hali.

Koszt inwestycji to 19 mln zł.

– Samą halę ma postawić nasz zakład – mówi major Jacek Zarczuk z działu kwatermistrzowskiego zakładu karnego.
Po czym dodaje: – Jej wyposażenie w nowoczesny park maszynowy należy już do pochodzącego z Wielkopolski przedsiębiorcy. Wniosek o pieniądze trafi do Funduszu jeszcze w tym tygodniu. Jego rozpatrzenie zajmie do dwóch miesięcy. Jeśli decyzja będzie pozytywna, a wszystko na to wskazuje, to pozostanie już tylko przystąpić do budowy. 

– Powierzchnia planowanej hali to 8 tys. mkw. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to obiekt będzie w pełni przygotowany do produkcji mebli do września 2018 roku – podkreśla Zarczuk.

Poza skazanymi przedsiębiorca planuje zatrudnić także kilkadziesiąt osób, zamieszkałych na terenie włodawskim. Chodzi przede wszystkim o stanowiska pracy wymagające odpowiedniego przygotowania zawodowego.

25 lat więzienia dla „Krakowiaka” i „Oczki”. Dożywocie dla „Zdzicha”

Karę 25 lat więzienia wymierzył w środę Sąd Okręgowy w Katowicach Januszowi T., ps. Krakowiak w głównym procesie jego gangu. Na dożywocie skazano...

zobacz więcej

„Praca sprzyjająca resocjalizacji”

W ramach umowy z przedsiębiorcą strony zadeklarowały wolę współtworzenia miejsc pracy dla osób odbywających karę w Zakładzie Karnym we Włodawie tak, „aby praca sprzyjała oddziaływaniom resocjalizacyjnym na skazanych oraz przyniosła efektywne ekonomiczne wyniki poprzez produkcję dóbr lub świadczenie usług”.

Pojemność włodawskiego ZK została obliczona na dokładnie 508 skazanych. Aktualnie karę odbywa tam od 460 do 470 osób. Oznacza to, że ponad połowa z nich może znaleźć zajęcie w przyszłej fabryce i do tego jeszcze dobrze zarobić.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej