RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Polska druga w rankingu wolności wypowiedzi

Tolerancyjni jak Amerykanie i... Polacy. (fot. Carsten Koall / Stringer / Getty Images)
Tolerancyjni jak Amerykanie i... Polacy. (fot. Carsten Koall / Stringer / Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W rankingu mierzącym swobodę i wolność wypowiedzi na pierwszym miejscu uplasowały się Stany Zjednoczone. Polska wyprzedziła natomiast Hiszpanię, Wielką Brytanię czy Niemcy. Badanie przeprowadzone przez amerykański ośrodek badawczy Pew Research Center dotyczy 2015 roku.

Tłumy na ulicach i okrzyki „precz z cenzurą!”. Wenezuela burzy się przeciw prezydentowi

Tysiące ludzi demonstrowały w sobotę na ulicach Caracas i wielu innych wenezuelskich miast przeciwko autorytarnym rządom prezydenta Nicolasa...

zobacz więcej

Ameryka Północna, część Europy i Australia – tam swoboda wypowiedzi jest największa. Z jednej strony to wolność słowa, z drugiej większe przyzwolenie na mowę nienawiści.

„Zapisana w Karcie Praw swoboda wypowiedzi jest jedną z podstaw amerykańskiego społeczeństwa. Amerykanie mają tendencję do silniejszego niż reszta państw wsparcia wolności słowa” – podkreślają badacze Pew Research Center. Zgodnie z przeprowadzonym w 2015 roku badaniem, to właśnie mieszkańcy Stanów Zjednoczonych w największym stopniu popierają wolność słowa, wolność prasy i prawa do korzystania z internetu bez cenzury.

Zaraz za Stanami Zjednoczonymi uplasowała się Polska, później Hiszpania, Meksyk, Wenezuela, Kanada, Australia, Argentyna. Wśród państw, w których wolność wypowiedzi jest ograniczana w największym stopniu znalazły się natomiast Senegal, Jordania, Pakistan, Ukraina, Burkina Faso.

Wolność słowa czułym punktem internautów – afera podsłuchowa w sieci

Tygodnik „Wprost” upublicznił nagrania z podsłuchów, które wywołały prawdziwą burzę na polskiej scenie politycznej. W środę funkcjonariusze ABW...

zobacz więcej

Tolerancyjni jak Amerykanie

Badanie zostało przeprowadzone wiosną 2015 roku. Ankietowani odpowiadali na szereg pytań dotyczących tego, czy akceptują określone zachowania w przestrzeni publicznej.

Jeżeli chodzi o dopuszczanie słów krytycznych dla rządu – Polska znalazła się na miejscu dwunastym, za Stanami Zjednoczonymi, Kanadą, Libanem, Niemcami czy Izraelem. Akceptuje je 89 procent badanych.

Polacy nie akceptują natomiast słów obraźliwych wobec mniejszości. Dopuszcza je 41 procent badanych. Zdecydowanie mniej niż Amerykanów. Ci są zdecydowanie bardziej tolerancyjni, jeżeli chodzi o obrażanie mniejszości, jak i przekonań religijnych innych czy narodowości. Polska natomiast jest wyraźnym liderem, jeżeli chodzi akceptację nawoływania do brutalnych protestów. Wyprzedza wszystkie 37 innych państw biorących udział w badaniu, a wśród nich Rosję, Kenię, Ugandę czy Liban. Badani z Polski w największym stopniu akceptują także publikowanie przez media informacji, które są wrażliwe ze względu na bezpieczeństwo narodowe.

Działający od 2004 roku Pew Research Center to jeden z najważniejszych amerykańskich ośrodków badających opinię publiczną. Zajmuje się też między innymi badaniami demograficznymi, czy analizą mediów. Jest uważany za niezależny, niepowiązany z żadną partią polityczną. Siedziba firmy, dla której pracuje ponad 130 osób, mieści się w Waszyngtonie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej