RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Poseł PO o reprywatyzacji: każdy urzędnik powinien ponosić konsekwencje niekompetencji

– Mam nadzieję, że wszystkie bulwersujące sprawy, które narosły wokół reprywatyzacji w Warszawie zostaną wyjaśnione – powiedział Marcin Kierwiński, poseł Platformy Obywatelskiej. Zaznaczył też, że „każdy urzędnik, który przekroczył swoje kompetencje i dopuścił się nieprawidłowości powinien ponieść konsekwencje”.

„Gigantyczna sieć powiązań”. Miasto Jest Nasze prezentuje warszawską mapę dzikiej reprywatyzacji

Warszawskie Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze zaprezentowało nową odsłonę słynnej Mapy Reprywatyzacji. Przedstawia ona nieznane dotąd powiązania...

zobacz więcej

Poseł PO twierdzi, że Hanna Gronkiewicz-Waltz robi wszystko, aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości dotyczące reprywatyzacji w Warszawie. – Reakcja prezydent Warszawy była bardzo zdecydowana – mówił.

Kierwiński przyznał jednak, że Platforma Obywatelska zamówił sondaż, który miał dać odpowiedź na pytanie kto z tej partii byłby najlepszym kandydatem na stanowisko prezydenta Warszawy po Hannie Gronkiewicz-Waltz. Z badania wynikało, że największe szanse na to stanowisko ma Rafał Trzaskowski.

– Ciekawa propozycja dla Warszawy. Jest to polityk młodego pokolenia, a jednocześnie bardzo doświadczony – komentował Marcin Kierwiński. Dodał jednak, że sondaż nie jest przygotowywaniem się na ewentualne ustąpienie Hanny Gronkiewicz-Waltz ze Stanowska. – Platforma Obywatelska pracuje teraz na tym, jak Warszawa będzie wyglądała za 10 lat – przekonywał.


CAŁY PROGRAM: Kwadrans polityczny


ZAPIS CAŁEJ ROZMOWY

Krzysztof Grzybowski: Witam serdecznie, naszym gościem jest Marcin Kierwiński

Dzień dobry państwu.

K.G.: Zacznijmy od Warszawy, jak długo jeszcze PO zamierza bronić Hanny Gronkiewicz- Waltz na stanowisku prezydenta Warszawy?

Wybory w Warszawie odbędą się za dwa lata…

K.G.: To jest przesądzone pana zdaniem?

To jest pytanie do rządzących, różne pomysły pojawiały się w opinii publicznej, jak chociażby kwestia komisarza

K.G.: Również kwestia referendum

Jeżeli Warszawiacy podpiszą się pod referendum, oczywiście takie referendum będzie, pani prezydent będzie musiała się w tym referendum zweryfikować. Ale na dzień dzisiejszy nie słychać żeby było blisko. Natomiast zaczął pan od reprywatyzacji, ja mam nadzieję, że wszystkie bulwersujące sprawy, które narosły wokół reprywatyzacji zostaną wyjaśnione. Tutaj duży udział będzie też samej Hanny Gronkiewicz- Waltz, która jest otwarta na te wyjaśnienia

K.G.: Tutaj zaczyna się pewien problem…

Jeszcze jedno zdanie. I że wreszcie po tylu latach, paradoksalnie, z tej sytuacji będziemy mogli wyjść wzmocnieni i wreszcie przyjmiemy ustawę reprywatyzacyjną, ustawę dekretową, niezbędną do zamknięcia tych wszystkich patologii wokół reprywatyzacji.

K.G.: Tutaj zaczyna się problem, polegający na roli HGW w wyjaśnieniu tych wszystkich nieprawidłowości i tego, czy to ona rzeczywiście powinna je wyjaśniać, skoro spora część zarzutów, zwłaszcza tych politycznych, jest kierowana pod jej adresem. Ale za chwile do tego wrócimy, jeszcze jedna kwestia. Na ile sondaż zamówiony przez PO, który wskazał Rafała Trzaskowskiego jako najlepszego kandydata PO w wyborach na prezydenta Warszawy to jest znak, że w PO coraz poważniej jest rozpatrywany plan B?

To jest znak tego, że myślimy o tym, kto może być dobrym kandydatem na prezydenta Warszawy po HGW

K.G.: Ale do wyborów jeszcze dwa lata, sam pan tak powiedział..

Dobrze pan wie, że w tak dużym mieście, przy tak strategicznej pozycji, jaką ma Warszawa, każda duża partia polityczna przygotowuje się do tych wyborów znacznie wcześniej. Stąd różnego rodzaju analizy i rozmowy. Rafał Trzaskowski, który w tym sondażu, a może w mediach w kontekście tego sondażu się pojawił, jest bardzo poważnym kandydatem, zresztą myślę że ciekawym, bo jest to polityk młodego pokolenia, a jednocześnie bardzo doświadczony, to ciekawa propozycja dla Warszawy.

K.G.: A czy pojawia się nazwisko Andrzeja Halickiego?

Pojawia się kilka nazwisk, kilku doświadczonych polityków PO. To tylko przymiarki i dyskusje wewnętrzne, to się są żadne konkretne decyzje. Andrzej Halicki jako komisarza, ale przede wszystkim polityk PO, poseł z wieloletnim doświadczeniem też jest bardzo poważnym graczem.

K.G.: Rafał Trzaskowski, Andrzej Halicki, kto jeszcze?

Polityków warszawskich mogę wymienić przynajmniej kilku. Chociażby pani marszałek Kidawa- Błońska.

K.G.: Marcin Kierwiński?

Ja nie wymieniam swojego nazwiska, nie chce wychodzić przed szereg, myślę, że to będą decyzję władz PO. Teraz jest dobry moment do tego, żeby się zastanowić jak Warszawa ma wyglądać za kolejne 10 lat, nad tym pracuje warszawska PO.

K.G.: PO chce odwołać po raz kolejny chce odwołać kolejnego ministra, tym razem padło na minister Zalewską. Jednocześnie bardzo długa lista zarzutów wobec HGW na politykach PO nie robi żadnego wrażenia, i wszyscy zgodnie twierdzą, że HGW powinna zostać na swoim stanowisku.

Panie redaktorze, nie nie robi wrażenia, reakcja HGW i PO była bardzo zdecydowana

K.G.: O której reakcji pan mówi?

Odwołanych zostało dwóch wiceprezydentów..

K.G.: Odwołany został jeden, drugi podał się do dymisji, a ten pierwszy został odwołany nie z powodu reprywatyzacji, tylko z powodu złych wyników inwestycyjnych…

Panie redaktorze, nie zmienia to faktu, że w ratuszu mamy dwóch nowych wiceprezydentów, z czego jeden z nich jest osobą, która bezpośrednio jest dedykowana do wyjaśnienia różnych wątpliwości wokół reprywatyzacji. Rozwiązany został BGN, czyli Biuro Gospodarowania Nieruchomościami, 3 urzędników, w tym dyrektor i wicedyrektor stracili pracę, zapowiedziany jest audyt, chcieliśmy komisji Rady Warszawy do zbadania reprywatyzacji, tutaj niestety okazało się, że PiS nie chce wyjaśnić tej sprawy

K.G.: PiS, zresztą nie tylko, stwierdziło, że tego typu komisja musiałaby pracować przez Kika a nawet kilkanaście lat


Kompletnie się z tym nie zgadzam. Jest kilka adresów, reprywatyzacji pod danymi adresami, które wzbudzają wiele emocji

K.G.: Kilka? W Tej chwili mówi się o ponad stu…

Nie będę wyręczał prokuratury ani CBA, ale jeżeli SA jakiekolwiek wątpliwości, to każdy urzędnik, który dopuścił się nieprawidłowości, powinie ponieść konsekwencje. My cały czas myślimy w kategoriach tego co było, a powinniśmy pomyśleć o tym, co ma być. Jeżeli nie zamkniemy różnego rodzaju furtek prawnych, które otwierają się przy reprywatyzacji i dekrecie Bieruta, to będziemy mieli ten problem bardzo, bardzo długo jeszcze. Spotkamy się w tym studiu za 5 albo 10 lat i będziemy się rozmawiać, że pod jakimś adresem były dziwne transakcje

K.G.: Bardzo się cieszę, że PO tak chętnie patrzy w przyszłość jeśli chodzi o Warszawę

Wyjaśnienie to jest jedna kwestia, ustawa reprywatyzacyjna, dekretowa, to druga kwestia. Taką ustawę złożyliśmy i czekamy na reakcję ze strony największego klubu parlamentarnego.

K.G.: To jeszcze jedna sprawa, która być może niektórych Warszawiaków zastanawia, dlaczego HGW ostatnio w ogóle nie wypowiada się na temat reprywatyzacji. Rozumiem, że wiceprezydent jest jakby dedykowany do tej sprawy, ale ta cisza może co najmniej zastanawiać

Pani prezydent jest bardzo aktywna jeśli chodzi o zarządzanie miastem…

K.G.: Jeśli chodzi o zarządzanie miastem tak, ale ja pytam o reprywatyzację

Wiceprezydent Witold Pahl został skierowany tylko do tego obszaru, to jest jego podstawowe zadanie, działa jako wiceprezydent i jako audytor wewnętrzny. Stąd też jego decyzje o kierowaniu wielu z tych spraw do prokuratury.

K.G.: Żebym Dobrze zrozumiał.. audyt dotyczący działalności HGW jest sporządzany przez wiceprezydenta, również z PO?

Jeżeli w jakiejś instytucji, niezależnie cz jest to Warszawa czy jakakolwiek spółka skarbu państwa, dochodzi do różnego rodzaju dziwnych decyzji, nie przesądzam jakich, ale dziwnych, nagannych z punktu widzenia moralnego, to osoba, która przejmuje ten obszar, pierwsze czym się musi zająć, to wyjaśnienie z czym mieliśmy do czynienia, i to robi Witold Pahl. To, że robi to siłami wewnętrznymi, i zleca także audyt na zewnątrz, to tylko świadcz o tym, jak wielka jest determinacja HGW żeby wyjaśnić te sprawę. Opinia publiczna stara się spłaszczyć w czasie kwestie reprywatyzacji

K.G.: 10 lat to nie takie spłaszczanie, a tyle lat rządzi pani prezydent…

Proszę zwrócić uwagę jak bardzo chętnie niektóre rzeczy, które w ogóle nie dotyczą HGW, są jej przypisywane. Oglądałem w piątek ten protest przy Noakowskiego 16, ale proszę pamiętać, że ta kamienica nie była zwracana przez HGW i nie była stroną w tym postępowaniu. Niektórzy nadgorliwi radni twierdzą, że za to HGW powinna mieć zarzuty prokuratorskie. Jeżeli ktoś za tą konkretną reprywatyzację , powtarzam, jeśli, będzie miał zarzuty, to raczej urzędnicy pracujący za czasów PiS.

K.G.: Skoro wywołał pan temat konkretnych adresów, nie uważa Pan, że ktoś kto jest powiązany z przejęciami kamienic i gruntów w Warszawie, i mówię tu o kamienicy, która została odzyskana przez rodzinę pani Hanny Gronkiewicz- Waltz, nie wypada na kogoś, kto mógłby się tym tematem obiektywnie zająć?

Nie zgodzę się z tym, że pani prezydent jest z tym powiązana

K.G.: Chcąc nie chcąc… HGW nie była nawet stroną w postępowaniu, które w tej sprawie się toczyło K.G.: Tak, ale mówię o pewnych korzyściach, które wiążą się z taką decyzją.

To nie przekreśla możliwości HGW do zarządzania miastem. Nie może być tak, że to że mąż pani prezydent

K.G.: Ale ja mówię o wyjaśnieniu reprywatyzacji panie pośle

M.K.: Myślę, że samo to, że zwracamy się do zewnętrznych podmiotów pokazuje chęć i otwartość HGW. Proszę zwrócić uwagę jak wiele mitów przy okazji konferencji rozwiewa się wokół warszawskiej reprywatyzacji. W zeszłym tygodniu mieliśmy konferencje pana Ziobry, gdzie padło zdanie o tym, że sąd nie zareagował na 10 tomów akt CBA w sprawie jednej z reprywatyzacji w Warszawie. Ten sam minister Ziobro, może inaczej, ci sami politycy PiS kilka tygodni wcześniej, że CBA Warszawą się nie zajmowało. To kiedy mówili prawdę, kilka tygodni temu, kiedy twierdzili, że nad Warszawą jest parasol ochronny, cz wtedy kiedy mówią, że tylko w jednej sprawie CBA dostarczyło 10 tomów akt.

K.G.: To nie zmienia faktu, że mamy problem w Warszawie i problem ma PO

Tak, mamy problem i PO też ma problem, dlatego staramy się w tej sprawie powiedzieć: wszystkie karty na stół, jesteśmy całkowicie transparentni, jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości, każdy może się zapozna z dokumentami, po to audyt, po to zgłoszenia do prokuratury, po to zmiany personalne w ratuszy

K.G.: Na tym skończymy, dziękuję bardzo za rozmowę

Dziękuje.

Wywiad spisywała red. Agnieszka Kalinowska

źródło:
Zobacz więcej