RAPORT

Pogarda

Azjatyccy handlarze „metą” namierzeni przez „łowców cieni” w Polsce i Hiszpanii

Zatrzymanie członka azjatyckiego gangu (fot. CBŚP)
Zatrzymanie członka azjatyckiego gangu (fot. CBŚP)

Najnowsze

Popularne

„Łowcy cieni” CBŚP namierzyli trzech członków chińskiej mafii, poszukiwanych przez mediolańskich carabinieri w ramach międzynarodowej operacji „New China”, w związku z handlem i produkcją metamfetaminy na ogromną skalę. We Wrocławiu zatrzymali 46-letniego Wietnamczyka, a w warszawskim areszcie namierzyli 30-letniego Chińczyka. Kolejnego obywatela Chin, ściganego przez Włochów, „łowcy” znaleźli w... hiszpańskim więzieniu.

Wartą blisko miliard dolarów metamfetaminę ukryli w biustonoszach. Przemytnicy wpadli w Australii

720 litrów metamfetaminy o rynkowej wartości 900 mln USD znaleźli celnicy z Sydney w rzekomo żelowych wypełnieniach biustonoszy. Zatrzymano...

zobacz więcej

Od końca pierwszej dekady XXI wieku, Chiny stają się jednym z czołowych wytwórców metamfetaminy lub prekursorów do jej produkcji. „Meta” lub „kryształ” produkowane w Azji: m.in. w Chinach i Korei Północnej, trafiają do Europy, Australii lub USA. Coraz częściej chińskie triady uruchamiają także swoje laboratoria w Europie.

Mediolańscy karabinierzy, którzy rozpracowywali jeden z azjatyckich gangów w ramach akcji „New China”, zwrócili się o pomoc do europejskich kolegów. – Włoskie służby miały informacje, że kilku Chińczyków i Wietnamczyków, których rozpracowują, może ukrywać się w Polsce. Do akcji wkroczyli policjanci z Zarządu III CBŚP, zwani „łowcami cieni” – mówi tvp.info kom. Agnieszka Hamelusz, rzecznik CBŚP.

Metamfetamina w prezencie dla 8-latki na Halloween

Batoniki, czekoladki i cukierki – takie zwykle prezenty wręcza się dzieciom krążącym od domu do domu w czasie Halloween. Ojciec 8-letniej...

zobacz więcej

Szybka operacja

„Łowcy cieni” namierzyli trzech gangsterów z włoskiej listy poszukiwanych. Znalezienie dwóch Chińczyków nie było szczególnie trudne. Jeden, 30-letni, od pół roku siedzi w warszawskim areszcie. W podstołecznej Lesznowoli rzucił się z nożem na swojego rodaka. Podejrzewano, że motywem ataku mogła być kłótnia o kobietę. Teraz jednak nie można wykluczyć, że atak był elementem walki konkurencyjnych gangów azjatyckich.

Kolejnego ściganego funkcjonariusze CBŚP „odnaleźli” w hiszpańskim więzieniu. Z informacji tvp.info wynika, że może to być Chińczyk, zatrzymany w sierpniu na terenie Wólki Kosowskiej – największego w Polsce azjatyckiego centrum handlowego, uważanego przez śledczych za idealne miejsce do prania pieniędzy z nielegalnych interesów. Obywatel Chin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania za to, że w grudniu 2015 r. uczestniczył w walce między azjatyckimi gangami w Hiszpanii, w trakcie której zginęła jedna osoba, a druga została ranna. Został wydany władzom Hiszpanii.

Trzeciego „figuranta” policjanci odnaleźli w jednym z wynajętych mieszkań we Wrocławiu. 46-letni obywatel Wietnamu ukrywał się w lokalu wraz z kilkoma rodakami. Był kompletnie zaskoczony, gdy wychodząc z mieszkania został otoczony przez funkcjonariuszy.

Uderzenie w producentów metamfetaminy (fot. CBŚP)
Uderzenie w producentów metamfetaminy (fot. CBŚP)

Z leków robili metamfetaminę. Wietnamscy gangsterzy z aktem oskarżenia

Ponad 600 kilogramów metamfetaminy wyprodukował gang Wietnamczyków, który działał pod Warszawą i w Czechach. Warszawska prokuratura skierowała do...

zobacz więcej

Królestwo mety

W tym samym czasie we Włoszech, Rumunii i Hiszpanii zatrzymano 24 innych Azjatów. O tym, jak bardzo w ostatnich latach wzrosło znaczenie azjatyckich mafii na rynku produkcji metamfetaminy, świadczy najlepiej akcja chińskiej policji w Guangdong, w 2014 r.

W szturmie na fabrykę „mety” we wsi Boshe wzięło udział ponad 3 tysiące policjantów i funkcjonariuszy służb specjalnych. Na miejscu doszło do regularnej bitwy z użyciem karabinów maszynowych i granatów. Zatrzymano 182 osoby, wśród których znajdowało się 14 urzędników Komunistycznej Partii Chin, ochraniających narkotykową manufakturę. Na miejscu znaleziono 3 tony gotowej „mety” i ponad 23 półproduktów do jej wytwarzania.

Zsyntetyzowana w 1919 r. metamfetamina, zwana także kryształem, metą, lodem czy piko, jest jednym z najbardziej niebezpiecznych i wyniszczających narkotyków. Działa silniej i bardziej uzależnia niż klasyczna amfetamina. Jednocześnie jest tańsza i łatwiejsza w produkcji, ponieważ można wytwarzać jej odpowiednik na bazie dostępnych leków, bez konieczności posiadania specjalnego laboratorium.

Uderzenie w producentów metamfetaminy (fot. CBŚP)
Uderzenie w producentów metamfetaminy (fot. CBŚP)
teraz odtwarzane
Azjatyccy producenci metamfetaminy ukrywali się w Polsce

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej