RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Konsekracja kościoła św. Jana Pawła II w Krakowie

– Chcemy utrwalać pamięć o Janie Pawle II – wyjątkowej osobie, która nadal przemawia, inspiruje, stanowi punkt odniesienia dla wielu ludzi na całym świecie – mówił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w czasie konsekracji kościoła pw. św. Jana Pawła II. Poświęcony obiekt ma być miejscem szczególnej pamięci o papieżu Polaku. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele episkopatu i premier Beata Szydło.

Ten papież zmienił Polskę i świat. 38 lat temu Karol Wojtyła został Janem Pawłem II

To był jeden z najdłuższych pontyfikatów, który zmienił świat. 38 lat temu, 16 października 1978 r., dokładnie o godzinie 18.18, znad Kaplicy...

zobacz więcej

– Konsekracja kościoła to szczególny akt, wieńczący lata planowania, budowy, wyposażania i upiększania świątyni. Staje się ona domem Bożym, przestrzenią oddaną Bogu na własność, ale także przestrzenią dla wspólnoty uczniów Jezusa, która tutaj gromadzi się na modlitwę i sprawowanie Eucharystii. Tutaj ziemia spotyka się z niebem. Tutaj doczesność spotyka się z wiecznością. Tutaj człowiek spotyka się ze swoim Stwórcą i Zbawicielem – mówił podczas kazania kard. Stanisław Dziwisz.

Poświęcony kościół – mówił kardynał – ma być miejscem szczególnej pamięci o Janie Pawle II. – To miejsce jest związane z ważnym etapem życia Karola Wojtyły, jego ciężkiej pracy w zakładach Solvay w czasie wojny. Chcemy utrwalać pamięć o jego wyjątkowej osobie, która nadal przemawia, inspiruje, stanowi punkt odniesienia dla wielu ludzi na całym świecie – zaznaczył metropolita.

Akt ostatecznego oddania świątyni Bogu

Kościół św. Jana Pawła II znajduje się w Sanktuarium św. Jana Pawła II, które jest częścią Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, zlokalizowanego na terenie po dawnych zakładach sodowych „Solvay”, w których podczas okupacji niemieckiej pracował młody Wojtyła. W czerwcu 2013 r. kościół został pobłogosławiony. Niedzielna konsekracja jest uroczystością religijną – aktem ostatecznego oddania świątyni Bogu.

38 lat temu, 16 października 1978 roku, o godzinie 18.18 znad Kaplicy Sykstyńskiej na placu św. Piotra w Rzymie uniósł się biały dym. Był to znak, że kardynałowie zgromadzeni na konklawe wybrali następcę św. Piotra. Okazał się nim kardynał Karol Wojtyła z Polski. Nowy papież, 264. w historii Kościoła, przyjął imię Jan Paweł II.

Był pierwszym od ponad 450 lat papieżem nie pochodzącym z Włoch, a także najmłodszym od półtora wieku. Miał 58 lat. Został wybrany w ósmym głosowaniu, większością 99 głosów, spośród 111 uczestników konklawe.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej