Rocznica tragicznych otrzęsin. Studenci uczcili śmierć trojga żaków

Dokładnie rok temu podczas otrzęsin na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy kilkanaście osób zostało poszkodowanych, troje zmarło. Pod nowo wmurowanym głazem w pobliżu miejsca tragedii rodziny ofiar, nowy rektor uniwersytetu prof. Tomasz Topoliński, pracownicy i studenci uczelni złożyli wieńce i zapalili znicze.

Bydgoszcz: zmarła trzecia ofiara studenckich otrzęsin

zobacz więcej

– Zebraliśmy się, aby uczcić pamięć naszych studentów. Ich śmierć wspominamy z głębokim smutkiem. Stoimy w pobliżu miejsca zdarzenia, które chcemy upamiętnić. Chcemy, aby pamięć o tamtych wydarzeniach, o świętej pamięci Paulinie Tomasik, Natalii Górniak i Pawle Garachowie przetrwała w środowisku akademickim naszej uczelni – powiedziała prowadząca uroczystość Weronika Kruszelnicka, która studiowała na kierunku odnawialnych źródeł energii, na tym samym co zmarła Natalia.

Do tragedii doszło w nocy z 14 na 15 października ubiegłego roku. W łączniku pomiędzy dwoma budynkami uczelni, w których odbywała się impreza, i na schodach prowadzących do łącznika skupiło się wiele osób. Część z nich starła się przedostać w przeciwnych kierunkach, wskutek czego w łączniku doszło do dużego tłoku, ludzie zaczęli napierać na siebie nawzajem.

Kilkanaście osób zostało poszkodowanych, troje zmarło. Sekcje zwłok wykazały, że przyczyną zgonów było niedotlenienie wskutek ucisku na klatkę piersiową.

Policja wyjaśnia przyczyny tragedii na uniwersytecie w Bydgoszczy

Jedna osoba nie żyje, a sześć zostało rannych prawdopodobnie w wyniku wybuchu paniki podczas imprezy studenckiej na terenie Uniwersytetu...

zobacz więcej

Wieńce i kwiaty

Rocznicową uroczystość rozpoczęło i zakończyło odegranie na trąbce „Ciszy”. Delegacje władz uczelni i studentów pojechały także do Serocka, Torunia i Ujścia, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobach tragicznie zmarłych studentów.

– Zapewne u wielu z dziś obecnych i obecnych tu przed rokiem, wracają pełne bólu obrazy i wspomnienia. Zawsze w takich sytuacjach, tak mi się głęboko wydaje i tak to czuję, człowiek staje się tak jakoś pokorny, bo zderza się tak po ludzku z rzeczywistością, która go całkowicie przerasta – mówił podczas uroczystości diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Piotr Wachowski.

„Nikt nie kontrolował, ile osób wchodzi i w jakim stanie. Był straszny tłok”. Relacje studentów z tragicznej imprezy

– Chcę sprostować liczbę uczestników, gdyż było ich powyżej 1500. Nikt nie kontrolował, ile osób wchodzi i w jakim stanie, ponieważ był straszny...

zobacz więcej

Wkrótce akt oskarżenia

Prokuratura Rejonowa Bydgoszcz-Północ zakończyła śledztwo w tej sprawie. Zarzuty przedstawiono sprawującym wówczas funkcje: przewodniczącej samorządu studenckiego, rektorowi i prorektorowi uczelni, a także pracownikowi agencji ochrony. Akt oskarżenia wkrótce ma trafić do sądu.

Przewodniczącej samorządu studenckiego zarzucono nieumyślne sprowadzenie niebezpieczeństwa zagrożenia zdrowia i życia, której skutkiem była śmierć trzech osób, organizację imprezy masowej bez zezwolenia i umożliwienie sprzedaży alkoholu bez pozwolenia.

Rektor oskarżony został o to, że nie zapewnił bezpieczeństwa i nie przygotował procedur dotyczących bezpieczeństwa. Prorektorowi przedstawiono zarzut nieumyślnego przekroczenia swoich obowiązków, co polegało na wyrażeniu ustnej zgody na przeprowadzenie imprezy bez uprzedniego porozumienia z rektorem lub kolegium rektorskim. Pracownik agencji ochrony odpowie za nieumyślne sprowadzenie niebezpieczeństwa.

Żaden z podejrzanych nie przyznał się do postawionych zarzutów.

źródło:

Zobacz więcej