RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Nie żyje Andrzej Kopiczyński, inżynier Karwowski z „Czterdziestolatka”

Aktor filmowy i teatralny Andrzej Kopiczyński nie żyje. Największą popularność przyniosła mu tytułowa rola w kultowym serialu „Czterdziestolatek” w reż. Jerzego Gruzy. Artysta miał 82 lata.

Monika Dzienisiewcz-Olbrychska nie żyje

Żona Andrzeja Kopiczyńskiego, Monika Dzienisiewcz-Olbrychska nie żyje. Miała 77 lat. O jej śmierci poinformował portal e-teatr.pl. Aktorka doznała...

zobacz więcej

Informację o śmierci wybitnego aktora potwierdził Olgierd Łukaszewicz, prezes Związku Artystów Scen Polskich.

Andrzej Kopiczyński urodził się 15 kwietnia 1934 r. w Międzyrzecu Podlaskim. Już w młodości myślał o pracy aktorskiej, ale najpierw był uczniem technikum energetycznego. Aktorstwa uczył się w łódzkiej filmówce, którą ukończył w 1958 roku.

Artysta najbardziej kojarzył się z rolą Stefana Karwowskiego, bohatera kultowego serialu „Czterdziestolatek”. Na ekranie zadebiutował w 1957 r. w filmie Jerzego Kawalerowicza „Prawdziwy koniec wielkiej wojny”.

Widzowie pamiętają go z ról w m.in. „Nocach i dniach”, „Znachorze” czy „Ogniem i mieczem” i „Kolumbach”. Zagrał też główną rolę w serialu TVP „Kopernik”. W latach 90. prowadził teleturniej w „Koło fortuny” TVP.

Andrzej Kopiczyński przez całe swoje życie artystyczne występował na scenie, m.in. w warszawskich teatrach: Narodowym (1970-79), Rozmaitości (1979-82), Na Woli (1982-86), Kwadrat (1986-2011). Grał także w spektaklach Teatru Telewizji. Andrzej Kopiczyński od 2014 r. cierpiał na chorobę Alzheimera.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej