„Nasze wojsko zażądało helikopterów najbardziej nowoczesnych”

– Rząd nie podpisałby tego kontraktu jeszcze bez umowy offsetowej, gdyby same te helikoptery nie spełniały wymogów polskiej armii, podczas gdy dwie inne oferty i ze względów formalnych, i technicznych były ofertami słabszymi – mówił Marcin Święcicki z PO w programie „Gość dnia”.

Liderzy PO zapowiedzieli we wtorek złożenie wniosku o powołanie sejmowej komisji śledczej, która miałaby zbadać okoliczności zakupu śmigłowców dla polskiej armii. Zakres jej prac miałby objąć zarówno badanie przetargu ws. Caracali jak i decyzji o kupnie maszyn Black Hawk.

– Śmigłowiec śmigłowcowi nierówny, wszystko zależy od wyposażenia, rozumiem, że taka cena wynikała z bogatego wyposażenia tych śmigłowców na potrzeby polskiej armii – mówił Święcicki pytany o to, dlaczego rząd PO nie zdecydował się na podpisanie kontraktu porównywalnego do tych, jakie podpisywały inne państwa. Dodał, że Caracale w porównaniu z innymi helikopterami wypadały lepiej. – Ja przypuszczam, że nasze wojsko zażądało helikopterów najbardziej nowoczesnych i stąd wynikała ta cena – stwierdził.

„Bez przetargu szef MON chce kupować helikoptery”

– Jest połowa października, każdy wie, że przygotowanie zamówienia publicznego trwa miesiącami, jeszcze na tak złożoną rzecz jak helikopter. Tu ni z tego, ni z owego kupujemy jakiś helikopter, które nie spełniają tych wszystkich wymogów, które polska armia stawiała – powiedział.

Jego zdaniem minister Macierewicz miał na celu dobro zakładów, a nie polskiej armii. – Minister Macierewicz bez żadnego przetargu chce kupować helikoptery, które nie spełniają wymogów polskiej armii, nie wiadomo, w jakim trybie, w jaki sposób – powiedział.


Obejrzyj cały program: „Gość dnia”

źródło:
Zobacz więcej