
– Facebook jest jednym z najbardziej cenzurowanych mediów na świecie. Usuwa treści, które kojarzą się z treściami konserwatywnymi, a promuje np. posty uderzające w Kościół katolicki – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info dziennikarz śledczy Cezary Gmyz. Firma zaprzecza by stosowała podobne procedury.
Na Facebooku pojawił się nowy, groźny wirus. Wykorzystuje powiadomienia w serwisie, które dotyczą np. oznaczenia w komentarzu. Po ataku wirus...
zobacz więcej
– Szefostwo Facebooka na Polskę nie widzi nic dziwnego np. w postach szkalujących papieża Jana Pawła II. Sylwia de Weydenthal i Robert Bednarski są to ludzie o określonych poglądach, sympatyzujących z KOD i Nowoczesną. Podlegli im pracownicy widząc, jakie treści propaguje ich szefostwo, po prostu ich naśladują – mówił Cezary Gmyz.
Profile o charakterze prawicowym pod pretekstem naruszania standardów społeczności niejednokrotnie są usuwane bądź blokowane na 7, 14 albo 30 dni. Taki los spotkał m.in profil Marszu Niepodległości, który – mając ponad 250 tysięcy polubień – został usunięty przez administrację strony z niewyjaśnionych do dzisiaj nikomu przyczyn.
Według Cezarego Gmyza, takie działanie ma związek z poglądami politycznymi Sylwii de Weydenthal.
Już chyba wiem co PO miało na myśli w "odzyskamy media społecznościowe". Podział poszedł przez środek "Twitter wasz, Facebook nasz". pic.twitter.com/KyRAVo1LiQ
— Sabina Treffler (@SabinaTreffler) 11 października 2016
Według portalu prawy.pl Sylwia de Wydenthal od prawie trzech lat zarządza polską wersją Facebooka. Wcześniej związana była z koncernem Coca-Cola, była Dyrektorem Marketingu i PR w firmie Żywiec Zdrój S.A., a jeszcze wcześniej w Saatchi & Saatchi, międzynarodowej agencji reklamowej.Czy to prawda że dyrektorka facebook Polska jest kodziarą ?
— Ewa Stankiewicz (@ewa_stankiewicz) 11 października 2016
Firma odpowiada
Facebook kategorycznie odrzuca oskarżenia o cenzurę. „Ludzie łączą się ze sobą na Facebooku, by dzielić się swoimi historiami, utrzymywać znajomości i zwracać uwagę na sprawy, które są dla nich ważne. Dyskusje, które toczą się na Facebooku, oddają zróżnicowanie społeczności, która w Polsce liczy ponad 14 milionów ludzi i ponad 1,7 miliarda w skali całego świata” – podkreślono w oświadczeniu przysłanym do naszej redakcji.
„Ufamy osobom, które korzystają z naszej platformy i to właśnie oni mogą i zgłaszają treści, które ich zdaniem naruszają Standardy Społeczności. To zestaw zasad obowiązujących społeczność Facebooka bez względu na granice państwowe czy różnice językowe i kulturowe” – zapewniono.
„Każde zgłoszenie trafia do działającego całodobowo zespołu składającego się z przeszkolonych specjalistów, wśród których znajdują się także polskojęzyczni eksperci odpowiedzialni za weryfikację zgłoszeń dotyczących treści z Polski. Raporty dotyczące treści z Polski są najczęściej analizowane przez zespół Facebooka zlokalizowany w Dublinie. Żaden z pracowników spoza zespołu Community Operations nie ma dostępu do tych raportów, a ich weryfikacją nie zajmują się pracownicy biura w Warszawie” – wskazano w oświadczeniu.