RAPORT

Pogarda

Światowe media o Andrzeju Wajdzie

Andrzej Wajda miał 90 lat (fot. PAP/Leszek Szymański)
Andrzej Wajda miał 90 lat (fot. PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

Odeszła legenda światowego kina – piszą zgodnie zachodnie dzienniki. Wajda zmarł w nocy, miał 90 lat. Francuskie media wspominają, że najnowszy film Wajdy „Powidoki” będzie polskim kandydatem do Oscara.

Zmarł Andrzej Wajda. Wybitny reżyser miał 90 lat

W wieku 90 lat zmarł reżyser Andrzej Wajda – jeden z najwybitniejszych twórców w historii światowego kina. Autor tak słynnych obrazów, jak...

zobacz więcej

– Dzięki śmiałemu wykorzystaniu wyobraźni, Wajda był w stanie obejść cenzurę w latach zimnej wojny i stworzyć piekące oskarżenie wojny i represji politycznych w latach powojennych – podkreśla „Variety”. Gazeta dodaje także, że w Stanach Zjednoczonych Wajda najbardziej znany jest ze swojej drugowojennej trylogii, którą tworzą „Pokolenie”, „Kanał” i „Popiół i diament”. Podkreśla jednocześnie, że Wajda stworzył także szereg politycznie ważnych i kontrowersyjnych dzieł także pod koniec XX i na początku XXI wieku.

„New York Times” podkreśla z kolei, że Wajda jest jednym z największych światowych reżyserów. To twórca, który „zwrócił uwagę na polską rzeczywistość, wrażliwość i pamięć, podkreślając elementy, które były czasami niezrozumiałe dla zagranicznych widzów”. „NYT” podkreśla także, że Wajda „wykorzystywał polską wrażliwość, w typowo polskich tematach, jak romantyczny pociąg do przegranych spraw, podtekstami wypełnił swoje filmy. To coś od czego nie potrafił uciec”.

„Polskiej historii nadał wymiar uniwersalny” – pisze z kolei francuski „Le Monde”. Dodaje, że filmy Wajdy są przesiąknięte bolesnymi doświadczeniami wojny i polskiego oporu przeciw nazistom. „Polska nie tylko straciła jednego z najważniejszych twórców, ale i artystę niezależnego, który został symbolem upadku reżimu komunistycznego” – pisze „El Pais”. Z kolei „Die Welt” wspomina, że niektórzy krytycy oskarżali Wajdę o zbyt daleko idące kompromisy w stosunku do komunistów pod koniec lat osiemdziesiątych. – Byłem głosem narodu, narodu, który nie może mówić swobodnie – odpowiadał Wajda.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej