Dziesięć lat temu odszedł Marek Grechuta. Wkrótce festiwal jego twórczości

Marek Grechuta zmarł zmarł 9 października 2006 roku (fot. TVP)

9 października mija 10. rocznica śmierci Marka Grechuty – piosenkarza, kompozytora, mistrza poezji śpiewanej, legendy polskiej estrady. Stworzył niepowtarzalny styl i stał się fascynacją oraz punktem odniesienia dla kolejnych pokoleń piosenkarzy. Jego największe przeboje, jak „Tango Anawa”, „Korowód”, „Serce” czy „Niepewność”, do dziś cieszą się popularnością.

Danuta Grechuta: Marek miał świetne wyczucie publiczności

Gdy tworzył, trudno było się do niego przebić. A czasem trzeba było podjąć decyzję w jakiejś ważnej sprawie i bywałam w tym osamotniona. Wprawdzie...

zobacz więcej

Marek Grechuta dał wiele tysięcy recitali w kraju i za granicą. Największe sukcesy odniósł podczas Festiwali Piosenki Polskiej w Opolu. W 1968 roku dostał nagrodę dziennikarzy, rok później wyróżnienie Telewizji Polskiej za utwór „Wesele”. Dwukrotnie otrzymał nagrody główne za: „Korowód” oraz „Hop, szklankę piwa”. Podczas Opola 2006 został uhonorowany Grand Prix za całokształt twórczości, a jego piosenki zaprezentowano na poświęconym mu koncercie „Świat w obłokach”. Artysta zmarł 9 października 2006 roku. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Grechuta Festival

Koncerty, spektakle, spotkanie autorskie, wystawy – znalazły się w programie festiwalu poświęconego twórczości Marka Grechuty, który odbędzie się w dniach 26-30 października w Krakowie. W niedzielę przypada 10. rocznica śmierci artysty.

Jak poinformował Jakub Baran, rzecznik Grechuta Festival, w koncercie finałowym gwiazdy wykonają utwory zmarłego w 2006 r. pieśniarza.

Tegoroczny Festiwal potrwa pięć dni. Rozpocznie się w środę 26 października spektaklem „40 i 4” w wykonaniu Teatru Szczęście. Komiczny monodram mężczyzny, który w swoje 44 urodziny zauważa podczas golenia, że ma twarz klauna – zdaniem organizatorów – będzie artystycznym nawiązaniem do początków działalności Marka Grechuty, który swą karierę sceniczną zaczynał w Kabarecie Anawa.

Na niedzielę 30 października zaplanowano zwieńczenie Grechuta Festivalu, czyli galę finałową, która odbędzie się w Sali Audytoryjnej ICE Kraków. Podczas spektaklu muzycznego największe przeboje Marka Grechuty, a także własne hity wykonają m.in. Kasia Kowalska, Stanisław Sojka, Agnieszka Chrzanowska, Michał Augustyniak, Karolina Leszko, Tomasz Steńczyk. Towarzyszyć im będzie zespół Anawa. Koncert poprowadzi Anna Popek.

Marek Grechuta podczas rozdania Fryderyków w 2002 r. (fot. TVP)

źródło:
Zobacz więcej