RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zalewska: nie przewidujemy, że jakikolwiek nauczyciel straci pracę

– Z opinii, które słyszę podczas spotkań jednoznacznie wynika, że jest pełna akceptacja reformy. Mamy dramatyczny niż demograficzny, zwolnienia nauczycieli są faktem. Od 2007 roku zwolniono ponad 45 tysięcy nauczycieli. Przy zmianie systemu absolutnie nie przewidujemy, że jakikolwiek nauczyciel straci pracę. Staramy się szukać nowych miejsc pracy – stwierdziła w trakcie programu „Dziś wieczorem” minister edukacji narodowej Anna Zalewska, oceniając zamieszanie, związane z nową reformą edukacji, likwidującą gimnazja.

Minister edukacji jest za powołaniem zespołu negocjacyjnego

"Będziemy też rozmawiać o podwyżce wynagrodzeń"

zobacz więcej

Zdaniem minister Zalewskiej rząd Prawa i Sprawiedliwości ochroni nauczycieli gimnazjów przed bezrobociem.

– Mamy ponad 27 tysięcy szkół, w szkole podstawowej nie zmieni się nic, dyrektor i nauczyciele zostaną. W zespołach, gdzie jest gimnazjum i szkoła podstawowa, a tych jest ponad 4 tysiące na 7 tysięcy gimnazjów, zmieni się szyld, zostanie dyrektor i nauczyciele – stwierdziła minister.

Po czym dodała: – Ponad dwa tysiące samorządowych gimnazjów w przeciągu pięciu lat ma się stać szkołami podstawowymi. Nauczyciele mają prawo się obawiać. Przez ostatnie lata tracili pracę w związku z niżem demograficznym.

Anna Zalewska poinformowała w trakcie programu, że kluczowy dla reformy edukacji będzie rok 2019.

– Powstanie ponad 5 tysięcy nowych oddziałów. Będzie czas na to, żeby przygotować się do 2019 roku, kiedy część nauczycieli znajdzie prace w szkołach średnich. Docelowo w każdej szkole ma być pedagog i psycholog – powiedziała na koniec minister.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej