Szef MON: obecna sytuacja nie odbije się negatywnie na polskich siłach zbrojnych

– To nie strona polska zerwała negocjacje ws. śmigłowców Caracal – zapewnił na konferencji prasowej szef MON Antoni Macierewicz. Wyjaśnił, że Airbus Helicopters odrzucił polskie warunki offsetu, a nie przedstawił własnych i w tej sytuacji „Ministerstwo Rozwoju było zmuszone do uznania, że rozmowy zostały zakończone”.

MON ws. Caracali: to raczej Polska winna domagać się zadośćuczynienia

„Ubolewamy, że niemiecki wydawca wydający codzienną gazetę »Fakt« w Polsce, wprowadza w błąd naszą opinię publiczną, grożąc wyimaginowanymi...

zobacz więcej

– Będziemy dążyli do jak najszybszego rozwiązania tego problemu z punktu widzenia potrzeb armii polskiej i polskiego przemysłu zbrojeniowego, dążąc do zawarcia umów, które pozwolą jak najszybciej wyposażyć polską armię w niezbędne helikoptery wielozadaniowe. I sprawić, by polski przemysł mógł korzystać z nowych technologii – powiedział minister.

– Chcę jednoznacznie podkreślić, że w żadnym wymiarze ta obecna sytuacja nie odbije się negatywnie na polskich zdolnościach obronnych. Tak czy inaczej, szybko będziemy dążyli do pozyskania niezbędnej ilości helikopterów. Zwłaszcza nie odbije się negatywnie na perspektywie przemysłowej i zatrudnieniowej w jakimkolwiek polskim zakładzie, a w szczególności w zakładach lotniczych w Łodzi – zapewnił min. Antoni Macierewicz.

Jak dodał, „możliwości uczestnictwa i partycypowania w rozwoju polskiego lotnictwa są otwarte dla wszystkich producentów nadal, także w nowej formule, która ostatecznie doprowadzi do pozyskania niezbędnej liczby helikopterów”.

„Wielokrotnie rozmawialiśmy ze stroną francuską”

Wiceminister obrony Bartosz Kownacki powiedział, że wielokrotnie rozmawiał ze stroną francuską.

– Firmą Airbus zapewniała, że sprawy offsetu są sprawami, które na pewno zostaną załatwione i żebym tego się nie obawiał. Wielokrotnie podkreślaliśmy, że zależy nam na czasie i na dostarczeniu sprawnych śmigłowców. Strona francuska informowała nas o tym, że może mieć już problemy z dostarczeniem na czas śmigłowców. Nie mogliśmy zatem w nieskończoność przedłużać tego postępowania, jeżeli nie było szans na znalezienie porozumienia – powiedział na konferencji Kownacki.

Podkreślił, że żaden zakład w Polsce ze względu na obecną sytuację nie poniesie uszczerbku. – W każdym przypadku zawsze będziemy brali pod uwagę interes bezpieczeństwa państwa i interes ekonomiczny państwa polskiego – podkreślił.

Negocjacje z Airbus Helicopters zerwane. Polska nie zakupi Caracali bez offsetu

„Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters związanej z kontraktem na zakup śmigłowców wielozadaniowych Caracal...

zobacz więcej

Zerwane rozmowy

Decyzja polskiego rządu o rezygnacji z zakupu 50 śmigłowców Caracal, produkowanych przez firmę Airbus Helicopters, wywołała reakcję ze strony Francji. Prezydent tego kraju Francois Hollande przełożył zaplanowane na przyszły tydzień międzyrządowe konsultacje w Polsce.

Polsko-francuskie konsultacje międzyrządowe zostały przełożone na inny termin, nie odwołane - poinformował w oświadczeniu minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Wyraził przekonanie, że rezygnacja Polski z zakupy francuskich śmigłowców nie wpłynie na całokształt współpracy z Francją.

Wartość kontraktu wyniosłaby 13,5 miliarda złotych.

źródło:
Zobacz więcej