RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Jarosław Kaczyński: Trybunał nie jest najważniejszą władzą, jest jednym z jej elementów

Jarosław Kaczyński, prezes PiS (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Jarosław Kaczyński, prezes PiS (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

– Wcześniej nie było trybunału, który by mówił, że prawo go nie obowiązuje, tylko on decyduje, co jest prawem. Nawet za czasów świętej pamięci prezesa Mieczysława Tyczki tak nie było. Sposób działania, jaki zaproponował prezes Rzepliński, sprawia, że TK ustawia się de facto ponad prawem – stwierdził w wywiadzie dla „Polski The Times” prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński: są wszelkie przesłanki do tego, by Unię zmienić

Wyrażam swoje indywidualne zdanie. Sądzę, że przewodniczącym Rady Europejskiej nie powinien być człowiek, wobec którego być może będą stawiane...

zobacz więcej

Oceniając spór wokół funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego, prezes Jarosław Kaczyński stwierdził, że w jego opinii Trybunał podlega artykułowi 7 konstytucji, czyli zasadzie legalizmu, art. 83, czyli obowiązkowemu przestrzeganiu praw RP, artykułowi 197, czyli obowiązkowi działania zgodnie z ustawą regulującą organizację i tryb działania TK, którą uchwala Sejm, a także artykułowi 10, który mówi o trójpodziale i równowadze władzy.

 – Trybunał nie jest najważniejszą władzą, jest jednym z jej elementów – stwierdził były premier.

Dodał, że jest przekonany, iż niedługo dojdziemy do sytuacji, w której trybunał będzie mógł normalnie pracować i nikt łącznie z Komisji Wenecką, nie będzie mu przedstawiał żadnych zarzutów.

Jarosław Kaczyński w trakcie wywiadu wspomniał o swoich relacjach z przed laty z Andrzejem Rzeplińskim.

– Służyliśmy w piechocie, byliśmy tzw. zającami. Zresztą tam nasze drogi też się nie przecinały, gdyż ze względu na różne nazwiska byliśmy w innych plutonach. W tym czasie słyszałem tylko o nim sporo. Nie były do dobre opinie. Ale nie będę ich to przytaczał. W każdym razie koledzy w akademiku go nie lubili – powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Kaczyński: Prawo i Sprawiedliwość jest za ochroną życia

„Prawo i Sprawiedliwość jest i będzie w dalszym ciągu za ochroną życia”.

zobacz więcej

Program 500+ powodem do dumy

– Dla mnie to powód do dumy, bo rzeczywiście ja ten program wymyśliłem – oświadczył były premier.

Po czym stwierdził: – To jest program przede wszystkim przeciwko nędzy, bo czy będzie miał skutki pronatalistyczne, dziś trudno ocenić. Mam nadzieję, że będzie, choć podejrzewam, że dopiero program „Mieszkanie+” naprawdę odegra taką rolę.

Zdaniem byłego premiera to wyzwolenie. – Kredyty hipoteczne na zakup mieszkania to niewola. Chcemy te niewolę w Polsce ograniczyć – powiedział prezes.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej