RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rosja zawiesza porozumienie z USA ws. badań nad energią jądrową

Rozporządzenie o wstrzymaniu porozumienia podpisał Dmitrij Miedwiediew. (fot.Sean Gallup/Getty Images)
Rozporządzenie o wstrzymaniu porozumienia podpisał Dmitrij Miedwiediew. (fot.Sean Gallup/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rosyjski rząd zawiesił umowę ze Stanami Zjednoczonymi, dotyczącą współpracy w badaniach naukowych nad energią jądrową. Dwa dni temu Rosja zawiesiła porozumienie w sprawie utylizacji plutonu.

Broń nuklearna pod Kaliningradem? „Rosja manipuluje zachodnią prasą”

zobacz więcej

Na stronie internetowej rosyjski rząd poinformował o zawieszeniu umowy ze Stanami Zjednoczonymi. To ma być reakcja na sankcje Waszyngtonu wobec Rosji, które USA nałożyło w związku z konfliktem na Ukrainie. Z tego samego powodu strona rosyjska zerwała współpracę pomiędzy agencja atomową Rosatom, a Departamentem Energii USA.

Rosja groziła Ukrainie bronią nuklearną. „Moskwa poniosła klęskę w wojnie hybrydowej”

– Rosja wielokrotnie groziła Ukrainie użyciem broni jądrowej, jeśli Kijów nie zaprzestanie działań przeciw prorosyjskim separatystom w obwodach...

zobacz więcej

Odwet za sankcje

– W kwietniu 2014 roku Rosatom otrzymał, przez Ambasadę w Moskwie, list z Departamentu Energii powołujący się na dyrektywy z Waszyngtonu i oznajmiający zawieszenie współpracy w zakresie energii nuklearnej w związku z wydarzeniami na Ukrainie. „Ten krok ze strony Stanów Zjednoczonych jest istotnym naruszeniem umowy” – można przeczytać w oświadczeniu strony rosyjskiej.

Rosjanie podkreślają także, że regularne odnawianie sankcji wobec Rosji, w tym zawieszenie rosyjsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie energii jądrowej, wymaga podjęcia środków zaradczych. Nie wyklucza natomiast wznowienia współpracy.

Terroryści planowali zamach na elektrownię atomową? Chcieli porwać szefa belgijskiego programu nuklearnego

zobacz więcej

Najpierw pluton, teraz uran

Umowa została podpisana w Wiedniu 16 września 2013 roku. Porozumienie zapewnia ramy prawne niezbędne do rozszerzenia współpracy pomiędzy amerykańskimi i rosyjskimi laboratoriami i instytutami badawczymi w zakresie energii jądrowej.

To kolejne porozumienie dotyczące energii nuklearnej zawieszone w ostatnich dniach. W poniedziałek, dekretem prezydenta Rosji, wstrzymane zostało porozumienie w sprawie utylizacji plutonu. Powodem ma być „zagrożenie dla strategicznej stabilności, powstałe w rezultacie wrogich działań Stanów Zjednoczonych wobec Federacji Rosyjskiej”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej