RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nobel z chemii dla trzech naukowców za stworzenie maszyn molekularnych

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymali Jean-Pierre Sauvage, sir J. Fraser Stoddart oraz Bernard L. Feringa za „zaprojektowanie i syntezę maszyn molekularnych”, czyli np. sztucznych mięśni czy miniaturowych silniczków, niezbędnych do rozwoju nanotechnologii.

Profesor Jean Pierre Sauvage pracuje na co dzień na uniwersytecie w Strasburgu, sir J. Fraser Stoddart – na uniwersytecie w Edynburgu, a Bernard L. Feringa – na uniwersytecie w Groningen. Podzielą się równo nagrodą w wysokości 8 mln koron szwedzkich (około 850 tysięcy euro).

– W tym roku Nobel w dziedzinie chemii został przyznany za najmniejsze maszyny świata – powiedział Goran Hansson, członek Szwedzkiej Akademii Królewskiej podczas ogłoszenie nazwisk laureatów.

– Silnik molekularny jest takim samym przełomem, jakim w latach trzydziestych było wynalezienie silnika elektrycznego – podkreślił.

Nagroda Nobla z chemii została przyznana po raz sto ósmy. Polka, Maria Skłodowska-Curie otrzymała ją w roku 1911 za odkrycie dwóch promieniotwórczych pierwiastków, polonu i radu. Do dziś pozostaje ona jedną z czterech kobiet, które dostały tę nagrodę w dziedzinie chemii. Maria Skłodowska-Curie została także uhonorowana Noblem z fizyki za prace nad promieniotwórczością.

W ostatnich latach komitet noblowski chętnie przyznaje nagrody za odkrycia, które przyczyniają się do rozwoju ludzkości. Tego rodzaju konkretnym wynalazkiem jest akumulator litowo-jonowy. Za udoskonalenie takiej baterii, która wykorzystywana jest m.in. w telefonach komórkowych i samochodach elektrycznych, Nobel należałby się amerykańskiemu naukowcowi Johnowi Goodenough.

Ceremonia wręczenia Nagrody Nobla odbędzie się 10 grudnia w Sztokholmie oraz w Oslo (Pokojowa Nagroda Nobla) w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.

źródło:
Zobacz więcej