RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

CBA zatrzymało byłego rektora WAT i szefa jednej z katedr Akademii

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało byłego rektora Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, generała dywizji Zygmunta M. i szefa jednej z katedr na tej uczelni – dowiedziała się redakcja „Wiadomości” TVP1. Informację w rozmowie z portalem tvp.info potwierdziło biuro prasowe CBA.

Schetyna na konwencji Platformy: zlikwidujemy IPN i CBA

– Będziemy musieli zlikwidować instytucje, które pod pozorem służenia szczytnym celom, służą interesowi jednej partii i stały się ośrodkami...

zobacz więcej

Według informacji uzyskanych przed dziennikarzy „Wiadomości” obecnie trwają przeszukania w gabinetach Wojskowej Akademii Technicznej. Według śledczych, rektor miał zatwierdzać umowy na podstawie, których wypłacane były pieniądze na działalność naukową. Kierownik jednej z katedr WAT stworzył ponad 200 takich umów – podejrzewa CBA.

Zatrzymanie jest efektem śledztwa prowadzonego od kilku miesięcy. Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA powiedział, że zatrzymania dokonali białostoccy agenci Biura. – To kolejne zatrzymania w tym śledztwie. Trwają czynności CBA i prokuratury – dodał.

Nie chciał udzielać więcej informacji do zakończenia działań śledczych.

W połowie roku CBA zatrzymało w związku z wyłudzeniami na WAT osiem osób, siedmiu pracowników Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i jednego byłego pracownika WAT. Jeszcze wcześniej zarzuty w tym śledztwie postawiono siedmiu osobom.

Śledztwo prowadzone jest od jesieni 2015 r. w Białymstoku, najpierw przez miejscową prokuraturę apelacyjną, obecnie – przez Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Mechanizm przestępstwa polegał na tym, że na szkodę uczelni wyłudzano pieniądze z tytułu wynagrodzeń za wykonanie prac w ramach umów cywilno-prawnych, które w rzeczywistości nie zostały wykonane – informowała wcześniej prokuratura.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej