RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Negocjacje z Airbus Helicopters zerwane. Polska nie zakupi Caracali bez offsetu

W Polsce miało pojawić się 50 śmigłowców wielozadaniowych H225 (fot. Wikipedia/MilborneOne)
W Polsce miało pojawić się 50 śmigłowców wielozadaniowych H225 (fot. Wikipedia/MilborneOne)

„Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters związanej z kontraktem na zakup śmigłowców wielozadaniowych Caracal dla polskiej armii. Kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego” – czytamy na stronie Ministerstwa Rozwoju.

Wysokość kontraktu to ok. 13,5 mld zł. Co najmniej tyle samo powinna wynieść wartość zobowiązań offsetowych spełniających cele określone w ustawie offsetowej. Ministerstwo Rozwoju informuje, że „w trakcie trwających od roku negocjacji, strona polska wykazała pełną otwartość i gotowość do wypracowania rozwiązań możliwych do zaakceptowania przez obie strony. Dla polskiego rządu absolutnym priorytetem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa państwa i zapewnienie warunków do rozwoju polskiego przemysłu obronnego”.

Caracale nie dla polskiej armii? „Obraźliwe propozycje”

Rząd wycofuje się z kontraktu na Caracale – podał w piątek „Nasz Dziennik”. Według gazety negocjacje utknęły w martwym punkcie, co oznacza...

zobacz więcej

„Rozbieżność negocjacyjna obu stron”

Powodem braku możliwości osiągnięcia kompromisu była rozbieżność w stanowiskach negocjacyjnych obu stron w związku z czym dalsze prowadzenie rozmów jak tłumaczy MR jest bezprzedmiotowe. Negocjacje umowy offsetowej rozpoczęły się 30 września 2015 r. po rozstrzygnięciu przez Ministerstwo Obrony Narodowej przetargu na dostawę śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii.

„Aroganckie i obraźliwe dla Polski”

Informacje o tym, że rząd wycofuje się z kontraktu na Caracale pojawiły się już w sierpniu – podał w piątek „Nasz Dziennik”. Według „Naszego Dziennika” negocjacje już wtedy utknęły w martwym punkcie, co oznaczało możliwość zerwania porozumienia na dostawę 50 śmigłowców wielozadaniowych dla polskiego wojska.

Airbus Helicopters dementował doniesienia. Decyzję o ich zakupie podjął rząd PO-PSL. W sierpniu władze resortu, który odpowiadał za zawarcie umowy offsetowej i prowadził rozmowy z Airbusem, miały ocenić, że propozycje Francuzów są nie do przyjęcia, a nawet „aroganckie i obraźliwe dla Polski”.

źródło:
Zobacz więcej