RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Medyczny Nobel dla Japończyka. Laureatem Yoshinori Ohsumi

Yoshinori Ohsumi jest emerytowanym profesorem na japońskim Uniwersytecie Technologii w Jokohamie. (fot. flickr.com/ Kyoto Prize USA)
Yoshinori Ohsumi jest emerytowanym profesorem na japońskim Uniwersytecie Technologii w Jokohamie. (fot. flickr.com/ Kyoto Prize USA)

Spekulacje mediów i ekspertów od początku wskazywały na naukowców pracujących nad wzmocnieniem systemu immunologicznego człowieka w walce z nowotworami. Ostatecznie komitet noblowski nagrodził japońskiego biologa pracującego nad autofagami.

Nowe leki na słoniowaciznę i malarię docenione Noblem z medycyny

William C. Campbell, Satoshi Omura i Youyou Tu laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Nagrodę podzielono w tym roku na dwie...

zobacz więcej

– W ludzkim organizmie proces autofagii to proces, w wyniku którego organizm może sam regulować ilość produkowanej energii i odbudowywać nowe komórki. Mechanizm tego procesu i waga tego procesu dla fizjologii oraz ewentualnie leczenia chorób był tajemnicą przez wiele lat – usłyszeć można było w uzasadnieniu.

Yoshinori Ohsumi jest emerytowanym profesorem na japońskim Uniwersytecie Technologii w Jokohamie. Procesem autofagii zajmuje się od 1990 roku.

Pożeranie siebie

Autofagia to proces fizjologiczny w organizmie, który i odpowiada za niszczenie komórek w organizmie. Jest niezbędny, aby zrobić miejsce nowym komórkom i pozbyć się z organizmu tych przestarzałych, które nie mogą już dobrze spełniać swoich funkcji. Mechanizm ten wykorzystywany jest szczególnie w okresie niedoboru substancji odżywczych.

„Dzięki Yoshinoriemu Ohsumi oraz innych, którzy poszli w jego ślady, teraz wiemy, że autofagia kontroluje istotne funkcje fizjologiczne, gdzie składniki komórek mają być zniszczone lub użyte na nowo” – można przeczytać w uzasadnieniu. Autofagia znana jest od 50 lat, ale jej fundamentalne znaczenie dla fizjologii i medycyny odkryto dzięki badaniom Yoshinoriego Ohsumi z 1990 roku. Za jego odkrycia, został nagrodzony tegoroczną Nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny.

Yoshinori Ohsumi jest 27 Japończykiem, który otrzymał Nagrode Nobla i siódmym, który uzyskał taka nagrodę w dziedzinie medycyny. Mutacje w genach odpowiedzialnych za autofagię mogą wywołać choroby. Procesy autofagii odgrywają rolę w przebiegu chorób neurologicznych, jak choroba Parkinsona czy cukrzycy, a także chorób związanych z wiekiem i niektórych postaci nowotworów. Obecnie prowadzone są intensywne badania nad lekami, które będą regulować mechanizm autofagii w różnych chorobach.

„Rozwiązali problem, który trapił naukowców od stuleci”. Nobel z medycyny za „wewnętrzny GPS” człowieka

John O’Keefe, Edvard Moser i May-Britt Moser zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla z medycyny. Nobla otrzymali za odkrycie w mózgu neuronów,...

zobacz więcej

847 laureatów

Nagrody Nobla przyznawane są od 1905 roku. W ubiegłym roku nagroda w kategorii medycyna i fizjologia powędrowała do trzech badaczy pracujących nad leczeniem malarii i chorób tropikalnych.

We wtorek poznamy laureata w dziedzinie fizyki. Z medialnych spekulacji wynika, że komitet noblowski może w tym roku docenić osiągnięcia w badaniach nad kontrolą chaosu. W takim przypadku faworytami są Amerykanin Edward Ott, Brazylijczyk Celso Grebogi oraz Amerykanin James Yorke.

W środę komitet noblowski w dziedzinie chemii może uhonorować zespół rosyjskich i amerykańskich badaczy, którzy dostarczyli dowodów potwierdzających odkrycie trzech nowych pierwiastków.

W piątek natomiast przyznana zostanie Pokojowa Nagroda Nobla. Nagrody w dziedzinach ekonomii, literatury zostaną ogłoszone w przyszłym tygodniu.

Do tej pory nagrody powędrowały do 874 osób i 26 organizacji. Medalem uhonorowano 48 kobiet, przy czym Marię Skłodowską-Curie dwa razy. To jedyna kobieta, która Nagrodę Nobla otrzymała dwa razy.

teraz odtwarzane
Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny dla Yoshinori Ohsumi za badania autofagów

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej