RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Schetyna na konwencji Platformy: zlikwidujemy IPN i CBA

Lech Wałęsa (P), Sławomir Neumann (C) i Grzegorz Schetyna (L) podczas Konwencji Krajowej PO w Gdańsku (fot. PAP/Adam Warżawa)
Lech Wałęsa (P), Sławomir Neumann (C) i Grzegorz Schetyna (L) podczas Konwencji Krajowej PO w Gdańsku (fot. PAP/Adam Warżawa)

– Będziemy musieli zlikwidować instytucje, które pod pozorem służenia szczytnym celom, służą interesowi jednej partii i stały się ośrodkami zatruwania życia publicznego. Dlatego zapowiadam dzisiaj – zlikwidujemy IPN, zlikwidujemy też CBA – zapowiedział w niedzielę podczas konwencji krajowej PO szef partii Grzegorz Schetyna.

„Rozczarowana rekonstrukcją opozycja to dobry sygnał dla rządu”

– Mamy do czynienia nie z modernizacją rządu, tylko ze zmianą polityczną, po prostu ustanowiono faktycznie nowego premiera – tak Adam Szejnfeld...

zobacz więcej

– Badanie historii nie może służyć manipulowaniu faktami – mówił Schetyna w trakcie konwencji w Gdańsku. Zapowiedział również, że PO zamierza zlikwidować Centralne Biuro Antykorupcyjne.

– Ściganie przestępców to zadanie dla policji i służb, a nie dla polityków. Nie będzie naszej zgody na to, żeby powoływać nadpolicję, która dla wywołania strachu i paraliżowania swoich politycznych przeciwników przez aktualnie rządzących, prowadzi działania operacyjne – mówił.

„Polska musi być silna gospodarczo, politycznie”. Schetyna na konwencji PO

We Wrocławiu rozpoczęła się konwencja programowa Platformy Obywatelskiej. Największe ugrupowanie opozycyjne zamierza przeanalizować sytuację w Unii...

zobacz więcej

– Powołamy zespół parlamentarny ds. zbadania przypadków manipulowania przyczynami katastrofy smoleńskiej, w celu osiągnięcia korzyści politycznej – zapowiedział Grzegorz Schetyna.

– Jest jeszcze jeden fałszywy, fatalny, zatruwający nasze życie publiczne owoc i to jest działalność Antoniego Macierewicza i wszystko, co jest związane z katastrofą smoleńską. Wykorzystując tragiczną katastrofę smoleńską, w której przecież – jak wiecie – zginęło też wielu naszych przyjaciół, wykorzystuje się tę katastrofę do nikczemnych, politycznych gier, do zakłamywania rzeczywistości – mówił szef Platformy.

„Nie zrobiliśmy wszystkiego”

Schetyna zadeklarował też, że PO chce obecny „kompromis aborcyjny” zapisać w konstytucji. – Chcę powiedzieć bardzo wyraźnie, że kompromis antyaborcyjny, to, co udało się zrobić na początku lat 90., dla nas wszystkich jest prawną świętością – powiedział. – Zbudujemy większość konstytucyjną i zapiszemy kompromis aborcyjny i będzie on chroniony w konstytucji Rzeczypospolitej. Zrobimy to – zaznaczył.

– Wielokrotnie to słyszę, każdy z nas słyszy, że zawiedliśmy, że mieliśmy swój czas na zbudowanie takiej Polski, że mieliśmy 8 lat i tego nie zrobiliśmy. To prawda, nie zrobiliśmy wszystkiego, co zaplanowaliśmy, nie zrobiliśmy wszystkiego, co zapisaliśmy w naszych programach wyborczych – powiedział Schetyna. – Być może, na pewno, mało słuchaliśmy ludzi, ale zapłaciliśmy za to wielką cenę: przegraliśmy wybory – przyznał.
teraz odtwarzane
Komentatorzy w TVP Info o wystąpieniu Schetyny

„Polacy obawiają się, że sądy znajdą się na politycznej smyczy PiS”

– Polacy obawiają się upolitycznienia sądów. Boją się, że będzie wywierana presja na sędziów – mówił w programie „Gość poranka” Krzysztof Brejza...

zobacz więcej

Przyciągnąć wyborców

Wystąpienie Schetyny oceniali w TVP Info komentatorzy. – Mamy próbę sformułowania jakiegoś programu, żeby przyciągnąć wyborców. Usłyszeliśmy dużo rzeczy, z którymi zgodziłaby się każda partia – mówił prof. Henryk Domański (PAN).

– Zabrakło mi wyjaśnienia, dlaczego Polacy mają jeszcze raz uwierzyć PO – powiedział prof. Kazimierz Kik (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach).

Konwencja PO w Gdańsku (fot. PAP/Adam Warżawa)
Konwencja PO w Gdańsku (fot. PAP/Adam Warżawa)

Deklaracja programowa

Podczas niedzielnej konwencji partia ma przyjąć deklarację programową, określającą kierunki jej działań w najbliższych latach. Według Grzegorza Schetyny PO ma być konserwatywno-liberalną partią centrową, liberalną też w kwestiach światopoglądowych.

W konwencji, która odbywa się w centrum kongresowym Expo w Gdańsku, bierze udział około półtora tysiąca działaczy Platformy i zaproszonych gości. Gościem specjalnym zjazdu jest b. prezydent i b. lider Solidarności Lech Wałęsa.

źródło:

Zobacz więcej