RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Stolica wspomina bohaterów. 72 lata temu wykrwawiło się Powstanie Warszawskie

W powstaniu zginęło około 200 tys. osób, zaś Warszawa została zniszczona

Mieszkańcy stolicy upamiętniają zakończenie Powstania Warszawskiego, największej traumy w historii miasta. – Od kilku lat staramy się mówić o powstaniu nie tylko z perspektywy walczących, tych którzy byli żołnierzami, ale też z perspektywy mieszkańców Warszawy – powiedział podczas obchodów sekretarz miasta Marcin Wojdat.

Wybiła godzina W. Warszawa zastygła, by oddać hołd powstańcom

Wybiła godzina „W”. Warszawa oddała cześć bohaterom Powstania.

zobacz więcej

Rano przedstawiciele władz miasta złożyli wieńce pomniku Mieszkańców Warszawy w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego; Pamięci 50 tys. Mieszkańców Woli Zamordowanych Przez Niemców oraz przy pomniku Polegli-Niepokonani na Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli.

– Warszawa wspomina powstanie, poległych żołnierzy, powstańców, mieszkańców w różnych miejscach i o różnych godzinach – powiedział Wojdat po złożeniu wieńca w Parku Wolności obok pomnika poświęconego poległym i pomordowanym mieszkańcom Warszawy.

Sekretarz miasta Warszawy podkreślił, że od kilku lat jest kładziony nacisk na mówienie o powstaniu nie tylko z perspektywy walczących, ale również cywilów, czyli osób, które także przeżyły wtedy swoją tragedię, niekoniecznie walcząc z bronią w ręku.

Ważna uchwała

W październiku ubiegłego roku Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy, czyli właśnie w dzień, w którym przypada rocznica zakończenia zrywu przeciwko hitlerowskim okupantom.

72 lata temu wybuchł powstańczy zryw. Nasza relacja z uroczystości

Stolica od rana upamiętnia Powstanie Warszawskie. W 72. rocznicę wybuchu patriotycznego zrywu przez cały dzień odbywają się uroczystości ku czci...

zobacz więcej

Oprócz oficjalnych uroczystości w Warszawie zaplanowano szereg inicjatyw oddolnych. Organizują je między innymi harcerze z dwóch śródmiejskich hufców im. Powstania Warszawskiego, którzy rozłożą kilkadziesiąt tysięcy zniczy nad trasami kanałów, po których przemieszczali się powstańcy i ludność cywilna w czasie powstania.

Szczególnie wzruszająca uroczystość odbędzie się wieczorem na kopcu Powstania Warszawskiego na Mokotowie, gdzie przez 63 dni – czyli tyle, ile trwało powstanie – płonie ognisko pilnowane przez straż miejską i harcerzy. O godz. 18 zostanie symbolicznie wygaszone.

Postanie Warszawskie było największym zrywem niepodległościowym zorganizowanym przez państwo podziemne na terenie okupowanej przez nazistowskie Niemcy Europy w czasie II wojny światowej. Trwało od 1 sierpnia do 2 października 1944 roku.

Głównym założeniem militarnym było wyzwolenia stolicy spod okupacji niemieckiej, ale nie udało się osiągnąć. Szacuje się, że w czasie walk zginęło ok. 18 tys. powstańców i ok. 180 tys. cywilów. Podczas powstania dochodziło do straszliwych rzezi ludności cywilnej między innymi na Woli i Ochocie.

W okresie PRL pamięć o powstaniu nie była pielęgnowana, zaś wielu bohaterów walczących z hitlerowskim okupantem było prześladowanych przez komunistyczne przez władze. Wielu zostało zamordowanych przez służby bezpieczeństwa.

źródło:

Zobacz więcej