RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przeciwnicy projektu „Stop aborcji” protestowali przed Sejmem

– Polki mają prawo do legalnej aborcji, edukacji seksualnej, antykoncepcji i in vitro. Chcemy, żeby w Polsce było normalnie – mówiła do protestujących przed Sejmem Barbara Nowacka z Komitetu „Ratujmy kobiety”. Pod hasłem „Żarty się skończyły! Moje ciało, moja sprawa” odbył się tam „czarny protest” przeciwko całkowitemu zakazowi aborcji w Polsce. Jest on wstępem do poniedziałkowego ogólnopolskiego strajku kobiet.

Projekt „Stop aborcji” do dalszych prac; liberalizujący przepisy – odrzucony

Projekt komitetu „Stop aborcji” przewidujący bezwzględny zakaz aborcji Sejm skierował w piątek do dalszych prac w komisji. Posłowie odrzucili...

zobacz więcej

Podczas protestu przy ulicy Wiejskiej w Warszawie członkinie Partii Razem zapowiedziały, że rozpoczną kampanię wzywającą kobiety do udziału w polityce. Przed rozpoczęciem manifestacji na briefingu wystąpiły działaczki Partii Razem: Marcelina Zawisza i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

– Od ponad tygodnia w całej Polsce trwa – zainicjowany przez Partię Razem – czarny protest. Od ponad tygodnia Polki w całym kraju organizują się w internecie, wychodzą na ulicę, by zaprotestować przeciwko barbarzyństwu, przeciwko prawu, które ma pozbawić je zdrowia, które może zagrozić ich życiu. Protestujemy na ulicach, protestujemy w internecie przeciw projektowi, który Sejm zdecydował się skierować do dalszych prac, projektowi autorstwa Ordo Iuris, zakładającego całkowity zakaz aborcji – powiedziała Dziemianowicz-Bąk.

Według niej jedyną szansą na „ucywilizowanie” prawa w Polsce jest zaangażowanie polityczne kobiet. – Dlatego w poniedziałek w ramach strajku kobiet Partia Razem rozpoczyna kampanię +Kobiety do polityki+. Będziemy na ulicach polskich miast zachęcać kobiety do tego, by wzięły sprawy w swoje ręce, by zaangażowały się politycznie, by zabrały głos w sprawach ich fundamentalnych praw – zapowiedziała działaczka Razem.

„Możemy obudzić się w kraju, który przypomina Salwador”

– To barbarzyński projekt – powiedział w programie TVP1 „Kwadrans polityczny” Adrian Zandberg z Partii Razem. Odniósł się do jednego z dwóch...

zobacz więcej

Czarny dzień dla demokracji

– Polki mają prawo do legalnej aborcji, edukacji seksualnej, antykoncepcji oraz in vitro. Chcemy, żeby w Polsce było normalnie – przekonywała w sobotę przed Sejmem Barbara Nowacka z komitetu „Ratujmy kobiety", współprzewodnicząca partii Twój Ruch. – Pogonimy fanatyków – dodała.

Zdaniem Nowackiej ubiegły piątek był „czarnym dniem dla demokracji”. Mówiła, że PiS „nas zwyczajnie oszukał”. – To absolutnie niewiarygodna partia, partia, która jeszcze tego samego dnia mówiła z mównicy, że liczy się z głosami obywateli – dodała. – To skandal i hańba. Hańba, hańba po trzykroć hańba – oceniła. Zgromadzeni odpowiedzieli również krzycząc „hańba, hańba, hańba”.

– Za kilka miesięcy zwrócę się do was wszystkich z prośba o pomoc w zebraniu ponad miliona podpisów, które nie trafią do kogoś, kto nami gardzi, tylko trafią do kogoś, kto będzie chciał nas słuchać – powiedziała Nowacka.

„Wyspa cofania się do średniowiecza” vs. „Nowe standardy ochrony praw człowieka”

– Wyznaczamy nowe standardy ochrony praw człowieka i równamy do tych 60 państw świata, które przewidują pełną ochronę życia człowieka na każdym...

zobacz więcej

– Mamy różne poglądy polityczne, ale dzisiaj stoimy tutaj wszyscy razem, bo mamy jeden cel. Nie możemy pozwolić, żeby w wielkich politycznych kotłach, zgotowali nam piekło kobiet – mówiła posłanka PO Joanna Mucha. – Są wśród nas dziewczyny, które chcą liberalizacji ustawy aborcyjnej, są też takie, które się temu sprzeciwiają. Dla nich jest ważny ten kompromis, którego tak nie lubicie, ale dla wielu ludzi jest to ważne – dodała.

Posłanka przekonywała zebranych, że nie muszą udawać, że nie różnią się między sobą w poglądach. – To jest prawda, mamy różne poglądy polityczne, niektórzy z nas wierzą w Boga, inni nie, mamy różne doświadczenia. Ale dziś stoimy tutaj, wszyscy razem, bo mamy jeden cel i nie możemy pozwolić na to, żeby w tych wielkich politycznych kotłach, zgotowali nam piekło kobiet – mówiła Joanna Mucha.

Będzie „łagodniejszy” projekt o dopuszczalności aborcji. Szczegóły w środę

– Senatorowie PiS zgłoszą nowy projekt w sprawie dopuszczalności aborcji – zapowiedział marszałek Izby Wyższej parlamentu. Stanisław Karczewski...

zobacz więcej

W piątek, 23 września Sejm skierował do dalszych prac w komisji projekt komitetu „Stop aborcji” przewidujący bezwzględny zakaz aborcji. Odrzucony został natomiast - głosami posłów PiS, Kukiz'15 i PSL - projekt liberalizujący przepisy aborcyjne przygotowany przez komitet „Ratujmy kobiety”. Tego samego dnia do dalszych prac sejmowych trafił projekt, który wprowadza zmiany w przepisach dotyczących in vitro – zakłada on, że w procedurze in vitro będzie można tworzyć tylko jeden zarodek, który należy umieścić w ciele kobiety w ciągu 72 godzin.

Projekt komitetu „Ratujmy kobiety” zezwala na aborcję do 12. tygodnia ciąży. Projekt ustawy komitetu „Stop aborcji” przewiduje bezwzględny zakaz przerywania ciąży i odpowiedzialność karną dla każdego, kto powoduje śmierć dziecka poczętego, również dla matki.

źródło:
Zobacz więcej