RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szydło: stawiamy na plan rozwoju i przyspieszamy

– Mateusz Morawiecki ma teraz nie tyle największą władzę, co najwięcej kłopotów. Musi zrobić budżet, przygotować projekty ustaw i wprowadzać w życie plan rozwoju – powiedziała w programie „Cztery strony” w TVP Info Beata Szydło. Premier skomentowała w ten sposób powierzenie wicepremierowi i ministrowi rozwoju również teki ministra finansów i postawienie go na czele utworzonego właśnie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

Premier Szydło: resorty finansów i rozwoju nie zostaną połączone

– Ministerstwo Finansów nie będzie docelowo połączone z Ministerstwem Rozwoju – podkreśliła w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” premier...

zobacz więcej

Premier Beata Szydło otworzyła w piątek inauguracyjne posiedzenie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Szefowa rządu powiedziała, że ciało to będzie odpowiadać za rozwój i politykę gospodarczą, będzie też opiniowało projekty ustaw z tej dziedziny. Największy nacisk ma być położony na plan rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Wielkie przyspieszenie

W rozmowie z TVP Info Beata Szydło zapewniła, że efekty prac KERM zobaczymy już wkrótce. – Do końca roku komitet musi przedstawić harmonogram, które ustawy właśnie do końca roku wejdą w życie. Część z tych projektów jest w realizacji, ale część jest dopiero w przygotowaniu. Nie ukrywam, że teraz przyspieszamy – zapewniła premier.

Dodała, że niedawna likwidacja resortu skarbu i dymisja ministra finansów mają z tym związek. – Więcej czasu nie możemy już przeznaczać na planowanie. Teraz już musimy działać – wskazała.

„To nie jest tak, że Mateusz Morawiecki pozostaje sam na placu boju”

– Nie jesteśmy przywiązani do naszych stołków tak jak nasi poprzednicy. Na prawdę jesteśmy gotowi żeby zrezygnować ze swoich funkcji – mówił...

zobacz więcej

Beata Szydło podkreśliła, że powołany właśnie Komitet Ekonomiczny RM jest ciałem stałym i przez całą kadencję będzie realizować kolejne projekty. – Te plany muszą być realizowane w pewnym harmonogramie. Priorytetem jest tu program mieszkaniowy, ale jest też program podatkowy, czyli plan jednolitego podatku – przypominała.

Kiedy mieszkania?

Szefowa rządu obiecała, że ustawa mieszkaniowa ma zostać przyjęta do końca roku. W 2017 roku można by wtedy było rozpocząć przyjmowanie wniosków, a pierwsze mieszkania powinny pojawić się w roku 2019. – Wolę dziś powiedzieć, że będzie to w 2019 roku, a później pochwalić ministrów Adamczyka i Morawieckiego, że zrealizowali to wcześniej – dodała.

Premier mówiła też o szczegółach projektu nowego systemu podatkowego. Koncepcja ma być przedstawiona za trzy tygodnie. – Chcemy, żeby system podatkowy w Polsce był sprawiedliwy, co nie znaczy, że to będą równe podatki. Chcemy, żeby były płacone adekwatnie do dochodów – tłumaczyła. – Wszyscy narzekają, że przez liczne nowelizacje system jest tak skomplikowany, że trzeba to zmienić. Każdy mówi o uproszczeniu podatków, żeby były przejrzyste – dodała. Według niej dlatego właśnie „chcemy przeprowadzić próbę wprowadzenie w Polsce jednolitej daniny”. Ma to pomóc m.in. w ściągalności podatków.teraz odtwarzane
Beata Szydło: nie podnosimy podatków, chcemy jednolitej daniny

Szydło: Radziwiłł otrzymał zadanie wygaszania konfliktów w służbie zdrowia

– Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł otrzymał zadanie wygaszania wszystkich konfliktów w służbie zdrowia – powiedziała w czwartek premier Beata...

zobacz więcej

Szefowa rządu podkreśliła, że „zdanie, że podnosimy podatki, nie jest zdaniem uprawnionym”. – Musimy myśleć o takich rozwiązaniach, które stworzą dobre szanse dla przedsiębiorców, ale musimy patrzeć też na kilka lat do przodu. I my patrzymy w dłuższej perspektywie, żeby nie było takiej sytuacji, kiedy przyszedł po nas rzad PO-PSL, otrzymał świetną sytuację gospodarczą i to zostało zmarnowane – wspominała. – Będziemy na tyle silnym państwem, na ile silna będzie nasza gospodarka – podkreśliła.

Trudna reforma

Premier odniosła się też do reformy edukacji. Mówiła, że rozumie obawy z nią związane „bo ta reforma nie jest łatwa i minister Zalewska ma trudne zadanie”.

– To jest dobrze przygotowana, przemyślana reforma. Polska musi mieć wprowadzony taki system edukacji, który daje szanse młodym ludziom na znalezienie zatrudnienia i konkurowania z rówieśnikami na całym świecie – dowodziła.

teraz odtwarzane
Beata Szydło: reforma oświaty jest dobrze przygotowana

Koniec gimnazjów. Minister edukacji przedstawiła założenia reformy

Ośmioklasowe podstawówki, czteroletnie liceum i pięcioletnie technikum – szefowa resortu edukacji przedstawiła w piątek założenia reformy edukacji....

zobacz więcej

Beata Szydło odniosła się też w TVP Info do tematu aborcji. W ostatnich dniach Sejm przyjął do dalszych prac ustawę zakazującą usuwania w Polsce ciąży. Grupy kobiet protestują przeciw takiemu zaostrzeniu prawa, które - według nich - godzi w ich wolność. – Takie tematy jak aborcja, in vitro, równe szanse dla kobiet nie powinny być tylko tematami kobiet. Te tematy muszą byś dyskutowane w przestrzeni publicznej, to są sprawy zarówno mężczyzn, jak i kobiet – podkreśliła.

Warto rozmawiać

Premier dodała, że jej formacja „buduje taką Polskę, która daje równe szanse wszystkim”. – Nie powinniśmy dzielić i mówić o podziałach, powinniśmy szukać porozumienia. To oczywiście nie jest łatwe. Żyjemy w państwie demokratycznym, gdzie każdy ma prawo do protestu i dyskusji, ale to dobrze – mówiła. – Życzyłabym sobie tylko, aby te delikatne kwestie światopoglądowe nie były wykorzystywane politycznie, bo wtedy trudno będzie o porozumienie – dodała. – Trudno jest szukać kompromisu na ulicy. Najlepiej znajduje się go przy stole – przekonywała szefowa rządu.

Podkreśliła też, że potępia wszelkie zachowania antysemickie i uderzające w jakiekolwiek grupy. – Powinniśmy z tym walczyć, tak jak powinniśmy potępiać ataki przeciw polskiemu państwu – zakończyła.

teraz odtwarzane
Beata Szydło o aborcji i in vitro

źródło:
Zobacz więcej