RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Szimon Peres spoczął w Alei Zasłużonych na cmentarzu w Jerozolimie

Świat pożegnał byłego prezydenta (fot.PAP/EPA/RONEN ZVULUN / POOL)
Świat pożegnał byłego prezydenta (fot.PAP/EPA/RONEN ZVULUN / POOL)

Najnowsze

Popularne

W Jerozolimie zakończyły się uroczystości pogrzebowe Szimona Peresa. Były prezydent i dwukrotny premier Izraela, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, spoczął na państwowym cmentarzu na Wzgórzu Herzla obok Icchaka Rabina i innych izraelskich przywódców.

Szimon Peres nie żyje. Były prezydent Izraela miał 93 lata

Były prezydent Izraela Szimon Peres w połowie września doznał udaru i trafił do szpitala. Jak pisał jeden z izraelskich dziennikarzy na łamach „The...

zobacz więcej

W uroczystościach uczestniczyło kilkadziesiąt delegacji z całego świata. Do Jerozolimy przyjechało wielu światowych liderów, m.in. prezydent USA Barack Obama, prezydent Francji Francois Hollande, brytyjski następca tronu książę Karol, król Hiszpanii Filip VI, prezydent Niemiec Joachim Gauck a także prezydent Andrzej Duda i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Peresa żegnali rodzina, przyjaciele, izraelscy politycy i tysiące Izraelczyków. Główne uroczystości odbyły się przy specjalnie przygotowanej scenie, na której wystawiono trumnę okrytą flagą państwową.

– Umarł, ale w jego dziedzictwie odnajdujemy nadzieję – wspominał zmarłego premier Benjamin Netanjahu. Dodał, że Peres „dokonał rzeczy niezwykłych” oraz, że był „wielkim człowiekiem zarówno dla Izraela, jak świata”.

W czasie uroczystości pogrzebowych głos zabrali m.in. synowie Szimona Peresa, jego przyjaciel, pisarz Amos Oz oraz były prezydent Stanów Zjednoczonych Bill Clinton. Przemawiał także Barack Obama. – Wiedział, że gwarantem bezpieczeństwa dla Izraela nie jest zwycięstwo nad przeciwnikami, ale pokój z nimi – wspominał Peresa prezydent USA.

Szimon Peres spoczął w alei zasłużonych na cmentarzu na Wzgórzu Herzla, pomiędzy premierami Icchakiem Rabinem i Icchakiem Szamirem.

Izraelska służba bezpieczeństwa poinformowała wcześniej, że zapewnienie spokojnego przebiegu ceremonii to największa operacja w historii tej organizacji. Z powodu uroczystości zamknięto wiele ulic i główną trasę wjazdową do Jerozolimy.

Szimon Peres urodził się w 1923 r. w Wiszniewie na terenie ówczesnej II Rzeczpospolitej. W swojej karierze politycznej był prezydentem i dwukrotnie premierem Izraela. W 1994 r. wraz z Icchakiem Rabinem i Jaserem Arafatem został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla za zawarcie tzw. porozumienia z Oslo z Palestyńczykami.

Zmarł w środę w wyniku udaru mózgu. Miał 93 lata.

Tysiące Izraelczyków żegna byłego prezydenta (fot.PAP/EPA/ABIR SULTAN)
Tysiące Izraelczyków żegna byłego prezydenta (fot.PAP/EPA/ABIR SULTAN)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej