RAPORT

Pogarda

Sprawa Krzysztofa Olewnika. Zginęły kolejne akta

Najnowsze

Popularne

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie prowadzi śledztwo w sprawie zaginięcia czterech tomów akt sprawy biegłych z Olsztyna, którzy oskarżeni są o fałszowanie opinii DNA w sprawie Krzysztofa Olewnika. Akta zginęły w Sądzie Rejonowym w Elblągu.

Policjanci ostatecznie uniewinnieni ws. Olewnika. „Bulwersujący wyrok”

Wyrok uniewinniający policjantów w sprawie Krzysztofa Olewnika jest prawomocny – orzekł Sąd Apelacyjny w Łodzi. Wyrok dotyczył policjantów, którzy...

zobacz więcej

Przed Sądem Rejonowym w Elblągu toczy się proces byłej szefowej laboratorium olsztyńskiej komendy wojewódzkiej policji Jolanty D. oraz biegłego medycyny sądowej Bogdana Z. Oboje zostali w 2013 roku oskarżeni przez gdańską prokuraturę apelacyjną (dziś prokuratura regionalna) o niedopełnienie obowiązków i sfałszowanie opinii DNA zwłok Krzysztofa Olewnika.

W 2006 roku olsztyńska prokuratura i CBŚ odnalazły zwłoki Krzysztofa Olewnika. Ciało przewieziono do prosektorium w Olsztynie, gdzie miało zostać poddane szczegółowym oględzinom.

Badania DNA

Biegli Jolanta D. i Bogdan Z. wykonali badania DNA. Dwie próbki wykazały zgodność z kodem genetycznym Krzysztofa Olewnika, natomiast jedna wykazała inny od pozostałych profil. W tej sytuacji ekspertyzy powinny zostać powtórzone, czego nie zrobiono. Ponadto w wynikach badań zatajono sam fakt odmienności profilu jednej z próbek. Wykonane badania budziły tak duże wątpliwości, że w styczniu 2010 roku prokuratorzy zmuszeni byli do ekshumacji ciała Krzysztofa Olewnika i powtórzenia badań DNA. Olsztyńscy biegli nie przyznają się do winy.

Teraz okazuje się, że w 2015 roku z Sądu Rejonowego w Elblągu, gdzie toczy się proces, zaginęły cztery tomy akt głównych sprawy, w której oskarżeni są biegli. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Szczecinie. – Postępowanie dotyczy zaginięcia czterech tomów akt. Z uwagi na dobro śledztwa nie udzielamy żadnych informacji – mówi tvp.info prok. Damian Kordykiewicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Rozmowni nie są też przedstawiciele sądu. – Z uwagi na dobro śledztwa nic nie mogę powiedzieć – mówi sędzia Patrycja Wojewódzka, zastępca prezesa Sądu Rejonowego w Elblągu.

Według informacji portalu tvp.info akta przed zaginięciem były w 2015 roku wypożyczone przez śledczych z gdańskiej prokuratury apelacyjnej, którzy prowadzą śledztwo po śledztwie w sprawie zabójstwa Krzysztofa Olewnika. Nie wiadomo do końca, po co oskarżyciele brali akta. – Mieli u siebie kopie tych akt, bo to oni oskarżali biegłych z Olsztyna – mówi nasz informator. – Akta, dzięki kopii, która była w Gdańsku, udało się otworzyć. Pozostało jednak pytanie, czy oryginały miały te same karty co kopie?

W. Olewnik i jego zięć mieli nielegalną broń?

Przed sądem w Sierpcu (Mazowieckie) rozpoczął się w poniedziałek proces Włodzimierza Olewnika i jego zięcia Klaudiusza C., oskarżonych o posiadanie...

zobacz więcej

Pechowe akta

Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy w sprawie Krzysztofa Olewnika dzieją się takie rzeczy. W czerwcu 2004 roku dwóm policjantom z Radomia skradziono w Warszawie samochód wraz z 16 tomami akt sprawy porwania Krzysztofa Olewnika. Samochód został skradziony sprzed dworca centralnego. Akt nigdy nie odnaleziono. Prokuratura musiała je odtworzyć.

W czerwcu 2008 roku w Komendzie Wojewódzkiej w Olsztynie pękła rura kanalizacyjna i fekalia zalały magazyn dowodów rzeczowych. Traf chciał, że znajdowały się w nim głównie materiały ze sprawy porwania Krzysztofa Olewanika. Fekalia uszkodziły 231 dowodów rzeczowych.

Krzysztof Olewnik, syn przedsiębiorcy spod Drobina, został porwany w nocy z 26 na 27 października 2001 roku ze swojego domu. Śledztwa w tej sprawie prowadziły kolejno Prokuratura Rejonowa w Sierpcu, Prokuratura Okręgowa w Warszawie i Prokuratura Okręgowa w Olsztynie. Ta ostatnia w 2006 roku przy współpracy CBŚ znalazła miejsce ukrycia ciała Krzysztofa Olewnika. Oskarżono też winnych porwania i zabójstwa syna przedsiębiorcy. W czasie śledztwa w 2007 roku w areszcie w Olsztynie powiesił się Wojciech F., domniemamy herszt bandy, która porwała Olewnika. Rok później samobójstwo popełnił inny oskarżony Sławomir K., który współpracował z CBŚ i wskazał miejsce ukrycia zwłok Krzysztofa. W 2009 roku samobójstwo w więzieniu popełnił Robert P. człowiek numer 3 w bandzie Wojciecha F.

W 2007 roku Prokuratura Okręgowa w Olsztynie wszczęła śledztwo po śledztwie w sprawie porwania Krzysztofa Olewnika. Rok później zostało ono przeniesione do Gdańska, gdzie jest prowadzone do dziś. Ostatnio prokuratorzy poinformowali o przedłużeniu tego postępowania do końca lutego 2017 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej