RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier Szydło: resorty finansów i rozwoju nie zostaną połączone

– Ministerstwo Finansów nie będzie docelowo połączone z Ministerstwem Rozwoju – podkreśliła w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” premier Beata Szydło. Od środy na czele obu resortów stoi wicepremier Mateusz Morawiecki.

„Rekonstrukcja rządu pokazuje, że stawiamy na rozwój”

– Stawiamy na to, by Polska czerpała z tego z czego może czerpać, a nie była kolonią innych państw. Rekonstrukcja to wykonanie zobowiązania,...

zobacz więcej

W ocenie szefowej rządu łączenie tych ministerstw mogłoby być niezrozumiałe dla świata zewnętrznego, bo resort finansów jest ważny w kontaktach z Unią Europejską.

– Oddzielne Ministerstwo Finansów jest potrzebne, by kontrolowało budżet i finanse publiczne, by było strażnikiem dyscypliny budżetowej. Jeśli chcemy, by Polska rozwijała się szybciej, to resort rozwoju musi nadawać ton – tłumaczyła Beata Szydło.

Ważne zadania

Premier wyjaśniła przy tym, że to Ministerstwo Finansów „ma pilnować rozwoju Polski, ale też tego, by finanse publiczne były bezpieczne”.

W rozmowie z dziennikiem premier powtórzyła, że były już minister finansów Paweł Szałamacha będzie miał „bardzo odpowiedzialną funkcję”. Nie chciała jednak odpowiedzieć na pytanie, czy zostanie nowym szefem Komisji Nadzoru Finansowego.

Szydło pochwaliła byłego szefa MF za przygotowanie dwóch trudnych budżetów i ustabilizowanie sytuacji finansów publicznych. Wskazała, że to sam były już minister poprosił, aby „dać mu możliwość realizacji siebie w innym miejscu”.

W środę tekę ministra finansów przejął wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, będący równocześnie szefem Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Komitet ma pomóc w koordynacji prac związanych z realizacją planu Morawieckiego, w piątek zbierze się po raz pierwszy.

źródło:
Zobacz więcej