Czy polskie tiry wjadą do Rosji? Ruszają rozmowy w Petersburgu

Kolejna odsłona wojny transportowej pomiędzy Rosją a Polską (fot. Marcel Mettelsiefen / Stringer / Getty Images)

W środę ruszają rozmowy w sprawie przywrócenia ruchu tranzytowego do Rosji przez przejście graniczne z Białorusią. – Jesteśmy dobrej myśli – powiedział portalowi tvp.info, Jerzy Szmit, wiceminister Infrastruktury i Budownictwa przed wylotem do Petersburga.

Słodko-gorzkie relacje z Rosją. LOT poleci nad Syberią, ciężarówki tkwią na granicy

– Mamy sygnały od przewoźników o problemach w transporcie do Federacji Rosyjskiej – poinformował w poniedziałek wiceminister infrastruktury Jerzy...

zobacz więcej

Najkrótsza droga dla samochodów ciężarowych z Polski do Rosji wiedzie przez Białoruś. Ale od początku września ta trasa jest zamknięta. Polacy by wjechać do Rosji muszą nadkładać 500 km przez Łotwę gdzie znajduje się najbliższe przejście graniczne z Federacją.

Przez lata cały transport samochodowy z Unii, ale przede wszystkim z Polski do Rosji odbywał się przez Białoruś. Problem w tym, że przejście graniczne w Krasnej Gorce przez którą jeździły samochody, nie ma statusu oficjalnego i nie jest wymienione w rosyjskiej ustawie o granicy państwowej z 1993 roku.

Rosjanie zamknęli je dla przedstawicieli państw trzecich kiedy Polska nie przywróciła Małego Ruchu Granicznego. Ten zniesiony został na czas organizacji Szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży.

– Podstawową przyczyną decyzji o nieprzywróceniu małego ruchu granicznego z obwodem kalininigradzkim były kwestie bezpieczeństwa – tłumaczy biuro prasowe Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Chodzi o zagrożenie terrorystyczne i kryzys migracyjny. Dodatkowo przez tą granicę do Polski przemycane były papierosy i paliwo. Tracić na tym miał skarb państwa. MSWiA zapowiedziało, że przywróci MRG jeśli ta sytuacja się zmieni.

Wiceminister infrastruktury: Rosja chce ograniczyć rolę polskiego transportu na swoim terytorium

zobacz więcej

Dziś ruszają rozmowy

W rewanżu Rosjanie zamknęli dla polskich samochodów ciężarowych i osobowych przejście graniczne w Krasnej Gorce. Tłumaczyli to uporządkowaniem granic w związku z zagrożeniem terrorystycznym i kryzysem migracyjnym.

– Przez to przejście prowadziła najkrótsza droga do Rosji i do Kazachstanu. Objazd przez Łotwę, który wskazują Rosjanie jest kosztowny dla polskich firm – mówi Jerzy Szmit, wiceminister Infrastruktury i Budownictwa, który dziś wyjechał do Petersburga, by rozmawiać ze stroną Rosyjską o wznowieniu odprawy przez przejście graniczne w Krasnej Gorce.

Porozumienie z Rosją w sprawie przewoźników do końca tygodnia? W czwartek rozmowy eksperckie

– W czwartek może dojść do rozmów eksperckich w Moskwie. Jeśli będzie wypracowane stanowisko akceptowalne przez obie strony, to w piątek do rozmów...

zobacz więcej

Trudne rozmowy

To kolejna odsłona wojny transportowej jaką Rosja prowadzi z Polską. W grudniu 2015 strona rosyjska wydała przepisy wykonawcze do umowy międzyrządowej z 1996 r., która określa zasady realizowania przewozów drogowych pomiędzy Polską a Rosją.

Zmieniły one znaczenie pojęcia przewozu na rzecz kraju trzeciego. Nowe przepisy strona rosyjska rozciąga także na towary produkowane w Polsce, np. przez filie firm zagranicznych traktując je, jako przewóz na rzecz kraju trzeciego. To sparaliżowało polską branże transportową. Ruch tranzytowy do Rosji zamarł.

W marcu 2016 roku po długich i mozolnych negocjacjach udało się ustalić liczbę zezwoleń dla polskich firm, które wożą towary do Rosji. Porozumienie weszło w życie 15 kwietnia 2016 roku. Zgodnie z nim Polscy przewoźnicy otrzymali 170 tys. zezwoleń, w tym 30 tys. na przewozy z i do krajów trzecich, czyli w przypadku transportu towarów spoza Polski do Federacji Rosyjskiej. Stronie rosyjskiej również przysługiwało 170 tys. zezwoleń, w tym 10 tys. na przewozy z i tzw. do krajów trzecich.

Nie ma porozumienia ws. przewozów. „To, co zaproponowała nam Rosja, jest nie do przyjęcia”

Fiaskiem zakończyła się kolejna, trzydniowa runda rozmów nt. pozwoleń na wjazd do Rosji dla Polskich kierowców. W spotkaniu polskich i rosyjskich...

zobacz więcej

Do Rosji przez Białoruś

Teraz Rosjanie zaczęli kwestionować zapis o „krajach trzecich” twierdząc, jak w grudniu, że są to również towary, produkowane przez filie zagranicznych koncernów w Polsce.

– Podczas rozmów chcemy przywrócić ruch tranzytowy przez Białoruś i doprowadzić od egzekwowania przez Rosjan wcześniejszego porozumienia. Wiem, że rozmowy będą trudne, ale jestem dobrej myśli – powiedział nam Szmit tuż przed wylotem do Petersburga.

Zobacz więcej