„To prorosyjscy separatyści strącili malezyjskiego boeinga”

W katastrofie malezyjskiego boeinga zginęło 298 osób (fot.Flickr/ Global Panorama)

Międzynarodowy zespół prokuratorów jest bliski wyjaśnienia tajemnicy katastrofy samolotu linii Malaysia Airlines, który w 2014 roku rozbił się na wschodzie Ukrainy. Boeing 777 miał zostać strącony przez rakietę wystrzeloną z terytorium kontrolowanego przez prorosyjskich separatystów. Zginęło wówczas 298 osób.

Rosyjscy żołnierze zamieszani w zestrzelenie boeinga nad Ukrainą? Holendrzy podejmują trop

Holenderska prokuratura poinformowała w niedzielę, że przestudiuje raport dziennikarzy z portalu Bellingcat, według którego rosyjscy żołnierze...

zobacz więcej

Informację o najnowszych ustaleniach śledczych przekazał agencji Reutera Robby Oehlers, Holender, którego siostrzenica Daisy zginęła w katastrofie. Reuters wskazał, że członkowie rodzin ofiar są informowani o przebiegu dochodzenia w pierwszej kolejności.

Oehlers wyjaśnił, że prokuratorzy zidentyfikowali stu podejrzanych o doprowadzenie do katastrofy malezyjskiego samolotu, realizującego lot MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpur.

Informację potwierdzili członkowie komisji badającej katastrofę. Wskazali, że maszyna została strącona przez pocisk produkcji rosyjskiej Buk wystrzelony z terenów zajętych przez prorosyjskich rebeliantów.

Niemal 300 ofiar

Do katastrofy Boeinga 777 linii Malaysian Airlines doszło 17 lipca 2014 roku niedaleko wsi Hrabowe (w pobliżu miasta Torez) w obwodzie donieckim na Ukrainie, ok. 40 kilometrów od granicy rosyjskiej. Zginęło 298 osób (283 pasażerów i 15 członków załogi, między innymi 193 Holendrów, 28 Malezyjczyków i 27 Australijczyków.

Miejsce tragedii było rejonem działań prorosyjskich separatystów. Początkowo żołnierze nie chcieli wpuszczać tam obcych ludzi – służb ratowniczych czy śledczych. Rosjanie od początku zaprzeczali też, by to oni doprowadzili do zestrzelenia boeinga. Kreml uparcie przystaje przy twierdzeniu, że samolot cywilny został strącony przez ukraiński myśliwiec.

Holenderskie media: fragmenty rakiety Buk w ciałach ofiar lotu MH17

Fragmenty rakiety Buk znaleziono w ciałach ofiar katastrofy samolotu MH17, który rozbił się w zeszłym roku na wschodniej Ukrainie. Informują o tym...

zobacz więcej

Sfałszowane zdjęcia

Na początku czerwca 2015 roku niemiecki tygodnik „Der Spiegel” podał, że Rosjanie sfałszowali zdjęcia satelitarne z miejsca katastrofy. „Naukowa analiza zespołu śledczego wykonana przez Zespół badawczy Bellingcat jednoznacznie i bezsprzecznie wykazała, że fotografie satelitarne zostały antydatowane i cyfrowo zmienione programem Adobe Photoshop CS5” – dociekli dziennikarze.

Rosjanie zaprezentowali swoją wersję dochodzenia w sprawie katastrofy malezyjskiego boeinga. Dowodzą, że rosyjskie rakiety Buk nie mogły uszkodzić samolotu.

Naukowcy przedstawili wyniki eksperymentu naukowego z udziałem rakiety Buk i elementu samolotu odpowiadającego lewemu silnikowi. Twierdzą, że lewa strona maszyny nie została uszkodzona. Eksperyment pokazano z kilku ujęć kamer, w tym z wnętrza samolotu, który imitował ten, zestrzelony nad Ukrainą.

źródło:
Zobacz więcej