RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Prezydent Duda pojedzie na pogrzeb Szimona Peresa

Były prezydent Izraela Szimon Peres zmarł w wieku 93 lat (fot. PAP/EPA/HAKON MOSVOLD LARSEN)

„Wraz z odejściem Szimona Peresa naród izraelski utracił wybitnego polityka; społeczność międzynarodowa żegna lidera światowego formatu” – napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej do prezydenta Izraela Reuwena Riwlina. Andrzej Duda podjął decyzję o reprezentowaniu Polski na pogrzebie byłego prezydenta Izraela Szimona Peresa – poinformował w środę prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Prezydent podkreślił w depeszy kondolencyjnej, że z wielkim żalem przyjął wiadomość o śmierci Szimona Peresa, prezydenta i premiera Państwa Izrael. „Składam w imieniu Narodu Polskiego, oraz własnym, wyrazy głębokiego współczucia i szczerego żalu po stracie tego wybitnego męża stanu, jednego z najbardziej szanowanych i znanych polityków w Izraelu i na świecie” – napisał Andrzej Duda.

Przypomniał, że Peres urodzony w II Rzeczypospolitej, po wyemigrowaniu w latach 30-tych XX wieku, był jednym z przedstawicieli pokolenia założycieli Państwa Izrael, którzy podjęli się tworzenia państwowości izraelskiej na terenie mandatu Palestyny.

„Wraz z Jego odejściem Naród Izraelski utracił wybitnego polityka, który niejednokrotnie brał odpowiedzialność za walkę o przetrwanie i pokój dla swego kraju” – napisał prezydent Duda. Zaznaczył, że społeczność międzynarodowa żegna lidera światowego formatu, który rozumiejąc zagrożenia w regionie zdołał wnieść atmosferę nadziei do procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie i został za to uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla.


„Pamiętamy również jego zasługi w kształtowaniu pozytywnego klimatu we wzajemnych relacjach oraz starania na rzecz budowania zrozumienia i współpracy między Polską a Izraelem” – zapewnił prezydent. Jak zaznaczył, wierzy, że wyznaczony przez Peresa kierunek polityki „będzie kontynuowany przez Jego następców, z korzyścią dla państwa żydowskiego, jego mieszkańców i sąsiadów”. „W tych trudnych chwilach żałoby łączymy się w smutku z Narodem Izraelskim” – podkreślił.


Urodzony w II RP Szimon Peres zmarł w nocy z wtorku na środę w szpitalu w Tel Awiwie, dwa tygodnie po doznaniu udaru mózgu; miał 93 lata. W latach 2007-2014 był prezydentem Izraela, dwukrotnie pełnił stanowisko premiera, przez wiele lat był ministrem i posłem. Był też jednym z twórców historycznego porozumienia z Oslo z 1993 roku między państwem żydowskim a Organizacją Wyzwolenia Palestyny, które stworzyło podwaliny pod Autonomię Palestyńską, za co został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla.

Była współpracowniczka Peresa, Jona Bartal, poinformowała, że państwowy pogrzeb byłego prezydenta odbędzie się w piątek na cmentarzu w Jerozolimie.

źródło:

Zobacz więcej