RAPORT

Pogarda

„Powidoki” Wajdy powalczą o Oscara. Film o Strzemińskim naszym kandydatem

Najnowsze

Popularne

40. film w dorobku 90-letniego polskiego mistrza kina, Andrzeja Wajdy, czyli „Powidoki” o ostatnich latach życia malarza Władysława Strzemińskiego, jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny.

Polacy jadą do Toronto. W programie festiwalu m.in. „Powidoki” Wajdy i „Zaćma” Bugajskiego

Festiwal filmowy w Toronto zapowiada się bardzo ciekawie dla Polaków. Widzowie zobaczą tam trzy polskie filmy. „Marię Skłodowską-Curie” Marie...

zobacz więcej

Decyzję podjęła Komisja Oscarowa w składzie: Sławomir Idziak, Agnieszka Holland, Anna Biedrzycka-Sheppard, Ola Maślik, Jacek Bromski, Jakub Duszyński, Paweł Mykietyn oraz Magdalena Sroka i Katarzyna Mazurkiewicz.

Za „Powidoki”, które pokazano na Festiwalu Filmowym w Gdyni 23 września na pokazie specjalnym, jury pod przewodnictwem reżysera Filipa Bajona, przyznało Andrzejowi Wajdzie pozakonkursową nagrodę specjalną.

Bohaterem filmu „Powidoki” jest Władysław Strzemiński, artysta, który nie poddał się socrealizmowi i doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów artystycznych. To film o tym, jak socjalistyczna władza zniszczyła charyzmatycznego, niepokornego człowieka.

W rolę głównego bohatera wcielił się Bogusław Linda. Na ekranie partnerują mu m.in. Bronisława Zamachowska, Zofia Wichłacz i Krzysztof Pieczyński. Autorem scenariusza jest Andrzej Mularczyk, a autorem zdjęć Paweł Edelman. Producentem filmu jest Akson Studio, a koproducentami Narodowy Instytut Audiowizualny, Telewizja Polska, EC1 Łódź – Miasto Kultury i Fundacja Tumult. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Wajda wraca na plan. Wyreżyseruje film z Lindą w roli głównej

Bogusław Linda zagra w nowym filmie Andrzeja Wajdy. Będzie to opowieść o wybitnym polskim malarzu, Władysławie Strzemińskim. Zdjęcia mają się...

zobacz więcej

Wajda: dziewięćdziesiątka to dopiero początek

Europejską premierę film Andrzeja Wajdy będzie miał na festiwalu w Rzymie, który odbędzie się w w październiku. Wcześniej był pokazany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto.

W Polsce odbył się do tej pory jeden oficjalny pokaz filmu. Stało się to 23 września na Festiwalu Filmowym w Gdyni, gdzie środowisko filmowe świętowało 90. urodziny mistrza.

Podczas uroczystości poprzedzającej projekcję, Andrzej Wajda odbierał życzenia od aktorów, którzy występowali w jego filmach. Andrzej Seweryn (m.in. „Ziemia obiecana” i „Dyrygent”) podkreślał, że każdy z filmów reżysera to „piękna lekcja patriotyzmu”. – Dzięki tobie nie tracimy nadziei. Wydaje mi się, że ta nadzieja dzisiaj jest bardzo ważna – powiedziała Maja Komorowska („Panny z Wilka”).

Bogusław Linda, który w „Powidokach” zagrał główną rolę zażartował: „Wiem, że nie byłem Danielem Olbrychskim. Ale powiem szczerze, że bardzo się starałem”.

Andrzej Wajda obiecał, że będzie kręcił kolejne filmy, to „90 lat to jest dopiero początek”.

40, filmów, wiele prestiżowych nagród

Andrzej Wajda w 2000 r. dostał honorowego Oscara za całokształt twórczości. Jego filmy wielokrotnie były polskimi kandydatami do Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny. Nominacje uzyskały: „Ziemia obiecana” (1975), „Panny z Wilka” (1979), „Człowiek z żelaza” (1981), „Katyń” (2007).

Andrzej Wajda jest laureatem wielu nagród na prestiżowych, międzynarodowych festiwalach, dostał m.in. nagrodę BAFTA i Cezara za „Dantona”, Złotą Palmę w Cannes za „Człowieka z żelaza”, Złotego Lwa w Wenecji za całokształt twórczości, Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie za „Wielki tydzień”, Srebrną Muszlę w San Sebastian za „Wesele”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej