RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Karty płatnicze dla uchodźców. Bruksela szykuje miliardy euro

Migranci mają otrzymawać równowartość ok. 130 zł miesięcznie (fot.Carsten Koall/Getty Images)
Migranci mają otrzymawać równowartość ok. 130 zł miesięcznie (fot.Carsten Koall/Getty Images)

Prawie 350 mln euro rocznie zamierza przeznaczyć Unia Europejska na specjalny program wsparcia dla uchodźców w Turcji. Przewiduje on wydawanie migrantom specjalnych kart płatniczych, których będą mogli używać w Turcji. To element porozumienia osiągniętego z Ankarą.

Merkel: uchodźcy zintegrują się dzięki minikredytom

Niemiecki rząd szuka nowych sposobów na integrację azylantów na rynku pracy. Ostatnim pomysłem jest wprowadzenie dla uchodźców mini kredytu.

zobacz więcej

Program pod nazwą „Emergency Social Safety Net” ma być wdrażany od 1 października i kosztować około 7 mld euro. Dzięki niemu migranci, przebywający na terytorium Turcji, będą otrzymywali miesięcznie przelewy w wysokości stu tureckich lirów (około 130 zł), które będzie można pobrać z bankomatu. A potem zrobić zakupy, czy płacić za wynajem mieszkania lub edukację.

Unijny komisarz ds. pomocy humanitarnej Christos Stylianides przekonuje, że karty te dają uchodźcom „odrobinę poczucia normalności”. Jest to „bezprzykładna odpowiedź” na „bezprzykładny kryzys”, powiedział cypryjski polityk, który tłumaczył, że stosując metodę ładowania karty, unika się kosztów administracyjnych.

Milion beneficjentów

Komisja Europejska liczy, że tak udzielona pomoc dotrze do około miliona syryjskich uchodźców wojennych, szczególnie cierpiących z powodu biedy. Program koordynuje Turecki Czerwony Półksiężyc, w ramach Światowego Programu Żywieniowego ONZ i przy wsparciu tureckich władz.

Obecnie na terytorium Syrii przebywają prawie 3 mln uchodźców, przede wszystkim z objętej wojną domową Syrii. W marcu Bruksela i Ankara zawarły porozumienie, które ma powstrzymać niekontrolowany napływ migrantów do Europy.

Umowa przewiduje, że Turcja będzie przyjmować z powrotem wszystkich uchodźców, którym uda się przedostać na greckie wyspy i którym nie przysługuje azyl. Za każdego takiego migranta Unia będzie przyjmowała jednego Syryjczyka, przebywającego w Turcji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej