Koniec omerty w Corleone. Lokalni biznesmeni sypią mafię

Oznacza to przełom w walce z sycylijską mafią w miasteczku pod Palermo (fot. Marco Di Lauro / Stringer / Getty Images)

W miejscowości Corleone, uważanej za kolebkę sycylijskiej mafii, przełamano zmowę milczenia – tak włoskie media oceniają aresztowanie we wtorek 12 gangsterów. Było to możliwe dzięki ośmiu przedsiębiorcom, którzy pierwszy raz zeznali, że są zastraszani.

Corleone bez władz gminnych. Zostały rozwiązane za związki z mafią

Miejscowość Corleone koło Palermo na Sycylii, gdzie urodzili się najważniejsi szefowie cosa nostra, została bez władz gminnych. Rząd rozwiązał je...

zobacz więcej

Do aresztu trafił m.in. siostrzeniec zmarłego w lipcu w szpitalnym więzieniu, skazanego na dożywocie byłego szefa szefów cosa nostry, Bernardo Provenzano. Krewny bossa, Carmelo Gariffo, wyszedł z więzienia przed dwoma laty i – jak ujawnili śledczy – podjął starania, by zreorganizować ostatnio klan z Corleone i przywrócić mu znaczenie.

Nowy system haraczy

Jednocześnie, co wynika z podsłuchów, gang ten borykał się z poważnymi problemami finansowymi, podobnie jak rodzina jego uwięzionego wuja. Dlatego Gariffo uruchomił nowy system wymuszeń haraczu na miejscowych przedsiębiorcach. Ci zaś, nierzadko po latach cichego płacenia i ulegania wymuszeniom ze strony cosa nostry, zawiadomili karabinierów o kolejnych przypadkach zastraszenia. Jak twierdzą eksperci, oznacza to przełom w walce z sycylijską mafią w miasteczku pod Palermo.

Media zwracają uwagę, że istotną rolę w przekonaniu biznesmenów, by zgłosili proceder zastraszania, odegrało działające na Sycylii stowarzyszenie Addiopizzo, promujące samorządność i zrzeszające przedsiębiorców, kupców i restauratorów odmawiających płacenia haraczu mafii.

źródło:

Zobacz więcej