Drony pod kontrolą. Ruszają testy specjalnej aplikacji

Do tej pory małe obiekty poruszające się po niebie były niewidoczne dla obsługi lotnisk. Wszystko ma zmienić aplikacja DroneRadar. Ma ona umożliwić wizualizację lotów bezzałogowych statków powietrznych. We wtorek Polska Agencja Żeglugi Powietrznej startuje z tą aplikacją.

Rosyjski dron latał nad siedzibą rządu. Interweniował BOR

Warszawskie służby mundurowe zatrzymały obywatela Rosji, który sterował dronem latającym nad siedzibą Rady Ministrów. Do incydentu doszło około...

zobacz więcej

– Jesteśmy pierwszym krajem, który rozpoczął testowanie tak zaawansowanej technologii. Ma ona za zadanie dostarczenie informatorom FIS – czyli informatorom służb powietrznych i kontrolerom lotu – informacji, gdzie w powietrzu znajdują się drony. Trzeba tak zmodyfikować system zarządzania przestrzenią społeczną, żeby był bezpieczny dla użytkowników samolotów i helikopterów, czyli statków załogowych, jak również statków powietrznych bezzałogowych – powiedział Michał Słojewski, informator służby FIS Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

– Mieliśmy już przykłady, że drony mogą stanowić zagrożenie. Mogą spaść, mogą doprowadzić do zderzenia w powietrzu. Szanse na to są teoretycznie nieduże, ale cały system bezpieczeństwa w powietrzu dąży do tego, żeby zapobiegać wszelkim zagrożeniom – powiedział Słojewski.

Każdy operator drona może na swoje urządzenie mobilne ściągnąć aplikację DroneRadar ze strony www.droneradar.eu. Przed każdym lotem trzeba się zarejestrować, a potem dzięki integracji aplikacji DroneRadar z systemami PAŻP, kontrolerzy ruchu lotniczego i informatorzy służby informacji powietrznej będą mogli takiego drona obserwować. Dzięki temu kontrolę nad dronem będzie mieć nie tylko jego użytkownik, urządzenie będzie widoczne także dla służb lotniczych.

System jest testowany nad Warszawą i Olsztynem oraz w okolicach lotnisk w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i Krakowie.

Dron nad budynkiem Kancelarii Rady Ministrów

W poniedziałek warszawskie służby mundurowe zatrzymały obywatela Rosji, który sterował dronem latającym nad siedzibą Kancelarii Rady Ministrów. Do incydentu doszło około godz. 9 w poniedziałek. Mężczyzna został zatrzymany, a dron unieszkodliwiony. Rosjanin usłyszy zarzuty związane z naruszeniem prawa lotniczego w Polsce.

źródło:
Zobacz więcej