RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ten silnik zawiezie ludzi na Marsa? Elon Musk testuje Raptora

Ciąg Raptora to aż 3 meganiutony (fot. TT/Elon Musk)

Trwa interesujący wyścig kosmiczny pomiędzy NASA a prywatną firmą Space X należącą do miliardera Elona Muska. Celem jest budowa silnika, który zawiezie człowieka na Marsa. Na czoło zdaje się wysuwać Space X, która przedstawiła zdjęcia Raptora – silnika międzyplanetarnego.

Kłęby dymu nad Florydą. Eksplodowała rakieta w Centrum Kosmicznym

W Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie doszło w czwartek do eksplozji rakiety Falcon 9. Należała ona do firmy SpaceX, której...

zobacz więcej

Musk opublikował na Twitterze zdjęcia z próby Raptora przeprowadzonej w ośrodku badawczym McGregor w Teksasie.

Miliarder pochwalił się, że komora ciśnieniowa silnika jest trzy razy większa niż w produkowanych przez jego firmę silnikach Merlin, które zabierają rakietę Falcon 9 na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Gigantyczny ciąg

„Impuls właściwy Raptora będzie osiągał wartość 382, zaś ciąg wyniesie 3 meganiutony, ponad trzy razy więcej niż osiągają Merliny” – opisywał Musk.

Już wcześniej Space X oświadczyła, że silnik będzie spalał mieszankę metanu i ciekłego tlenu. Dziewięć takich urządzeń ma w przyszłości napędzać „Marsowego Transportera Kolonizującego”.

Musk liczy, że w 2018 roku uda się wysłać na Czerwoną Planetę bezzałogowy pojazd, zaś w 2024 roku na Marsa uda się wysłać misję załogową.

Ostatnie przedsięwzięcie Space X zakończyło się niepowodzeniem. 1 września w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy'ego na Florydzie tuż przed startem wybuchła rakieta Falcon 9, która miała wynieść w przestrzeń kosmiczną satelitę telekomunikacyjnego. Wart 200 mln dolarów satelita został zbudowany na zlecenie Facebooka, miał zaopatrywać znaczne tereny Afryki w darmowy internet.

źródło:
Zobacz więcej