Historyczny dzień w Kolumbii. Po pół wieku koniec wojny domowej

Czas na pokój w Kolumbii (fot. PAP/EPA/MAURICIO DUENAS CASTANEDA)

Na ten dzień Kolumbia czekała 52 lata! W poniedziałek wreszcie dobiegnie tam końca wojna domowa. W Cartagenie na północy kraju prezydent Juan Manuel Santos zawrze pokojowe porozumienie z partyzantami Rewolucyjnych Sił Zbrojnych FARC. W konflikcie zginęło ponad 200 tys. osób.

Koniec półwiecznej wojny domowej w Kolumbii. Rząd i FARC ogłosiły zawarcie pokoju

Rząd Kolumbii i lewicowi rebelianci z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC) ogłosili oficjalnie zawarcie układu pokojowego. Porozumienie ma...

zobacz więcej

Proces pokojowy rozpoczął się w 2010 r. od tajnych negocjacji z reprezentantami FARC. Od czterech lat rozmowy były oficjalnie prowadzone w Hawanie, stolicy Kuby. Tam też podpisano pierwsze, wstępne porozumienie.

Koniec konfliktu

– Nareszcie zawarliśmy porozumienie z FARC, które kończy trwający ponad 50 lat konflikt. To historyczne wydarzenie, które zmieni na dobre sytuację Kolumbii – ogłaszał przed miesiącem prezydent kraju Juan Manuel Santos.

Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii były zbrojnym skrzydłem Kolumbijskiej Partii Komunistycznej.

Za cel FARC postawił sobie obronę rolników. Do 2008 roku partyzanci kontrolowali jedną trzecią terytorium kraju. Teraz należy do nich około 10 tysięcy osób.

W Hawanie zdecydowano, że wkrótce FARC przekształci się w partię polityczną.

źródło:
Zobacz więcej