SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Festiwal Filmowy w Gdyni: Złote Lwy dla „Ostatniej rodziny"!

Twórcy filmu "Ostatnia rodzina", triumfatorzy Festiwalu Filmowego w Gdyni (fot. twitter.com/ffgdynia)
Twórcy filmu "Ostatnia rodzina", triumfatorzy Festiwalu Filmowego w Gdyni (fot. twitter.com/ffgdynia)

Złote Lwy, Wielką Nagrodę 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni otrzymał Jan P. Matuszyński, reżyser obrazu „Ostatnia rodzina”. Srebrne Lwy jury przyznało Maciejowi Pieprzycy za thriller „Jestem mordercą”. O miano najlepszego polskiego filmu roku walczyło 16 obrazów, w tym 7 debiutów. Statuetkę za dorobek reżyserski, Platynowe Lwy w tym roku otrzymał Janusz Majewski.

W poniedziałek rozpoczęło się święto polskiego kina, w sobotę festiwal się zakończył. Z Gdyni z Platynowymi Lwami wyjeżdża Janusz Majewski, reżyser nagrodzony przed rokiem Srebrnymi Lwami za film "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy". Teraz został wyróżniony za całokształt twórczości.


Srebrne Lwy otrzymał Maciej Pieprzyca za psychologiczny thriller „Jestem mordercą”. Wielka Nagroda, czyli Złote Lwy przypadły Janowi P. Matuszyńskiemu za obraz o rodzinie Beksińskich – „Ostatnia rodzina”. Jury Nagrodę Specjalną przyznało Marcinowi Koszałce za odwagę w przekraczaniu granic gatunkowych w filmie „Czerwony pająk”.

Najpierw młodzi

Nagrodę w Konkursie Młodego Kina odebrał Kordian Kądziela za film "Szczękościsk". Statuetki laureatowi wręczyli Agnieszka Smoczyńska i Mateusz Damięcki

Z kolei w kategorii "Inne Spojrzenie" jury wyróżniło trzy filmy. Wyróżnienie otrzymała Marta Minorowicz za film "Zud”. Nagrodę główną otrzymały z kolei dwa filmy: "Biuro budowy pomnika" Karoliny Breguły i "Ederly" Piotra Dumały.

„Wołyń” i „Ostatnia rodzina” faworytami festiwalu w Gdyni. Dziś wieczorem nagrody

– „Wołyń” jest wymierzony przeciwko skrajnemu nacjonalizmowi, nienawiści – podkreśla reżyser Wojciech Smarzowski i dodaje, że jest to jednocześnie...

zobacz więcej

Publiczność wybrała „Ostatnią rodzinę”

Pierwszą nagrodą Konkursu Głównego, która została przyznana w Gdyni była Nagroda Publiczności. Statuetka trafiła do Jana P. Matuszyńskiego za „Ostatnią rodzinę”.

Statuetkę za najlepszy debiut reżyserski z rąk dyrektorów festiwalu, Leszka Kopcia i Michała Oleszczyka, otrzymał natomiast Bartosz Kowalski za „Plac zabaw”.

Z kolei pozaregulaminową nagrodę za film „Powidoki” otrzymał Andrzej Wajda. – To jest dla mnie zupełnie niespodziewane, jestem bardzo speszony, ale i szczęśliwy – powiedział na scenie Andrzej Wajda.

Najlepszy debiut - Michalina Łabacz

Laureatką nagrody za najlepszy debiut aktorski otrzymała Michalina Łabacz. Aktorka zadebiutowała w filmie „Wołyń”. Statuetkę w jej imieniu odebrał reżyser filmu, Wojciech Smarzowski.

 „Wołyń” otrzymał także statuetkę w kategorii charakteryzacja. Otrzymała ją Ewa Drobiec.


Jury doceniło także Monikę Kaletę za kostiumy w filmie „Zjednoczone stany miłości”. Ten sam film otrzymał także statuetkę w kategorii aktor drugoplanowy - otrzymał ją Łukasz Simlat.

Film Tomasza Wasilewskiego otrzymał także statuetkę w kategorii „Aktorka drugoplanowa”. Nagrodę otrzymała Dorota Kolak, która wcieliła się w rolę Renaty, emerytowanej nauczycielki zafascynowanej swoją sąsiadką.

Jeden film z najlepszą muzyką i scenografia

Jury doceniło także pracę Janusza Wojtarowicza i Motion Trio. Artyści otrzymali nagrodę w kategorii „Najlepsza Muzyka” za ścieżkę dźwiękową filmu „Szczęście świata” Michała Rosy.


Film Michała Rosy został także doceniony za scenografię. Nagroda w tej kategorii powędrowała w ręce Tomasza Bartczaka i Andrzeja Kowalczyka.

Nagrody dla operatora i za montaż


W tej kategorii został wyróżniony Piotr Sobociński Jr za zdjęcia do „Wołynia" Wojciecha Smarzowskiego, zaś nagrodę za montaż otrzymała Beata Walentowska („Zjednoczone stany miłości").


Za dźwięk...


Nagrodę za dźwięk otrzymali: Marcin Kasiński i Kacper Hanisiak za film „Na granicy".

Najlepszy scenariusz


Nagrodę za najlepszy scenariusz dostał Maciej Pieprzyca za film "Jestem mordercą". Jest on nie tylko autorem scenariusza, ale i reżyserem.

Najlepsi aktorzy

Aleksandra Konieczna i Andrzej Seweryn („Ostatnia rodzina”) zostali laureatami nagród za najlepsze pierwszoplanowe role kobiecą i męską.

Nagroda Specjalna Jury

Jury doceniło Marcina Koszałkę za „odwagę w przekraczaniu granic gatunkowych” w obrazie „Czerwony pająk” i wyróżniło Nagrodą Specjalną.

Najlepszy reżyser

Tomasz Wasilewski, twórca filmu „Zjednoczone stany miłości”, został laureatem nagrody za reżyserię.

NAGRODY 41. FESTIWALU FILMOWEGO W GDYNI
Złote Lwy - Jan P. Matuszyński, „Ostatnia rodzina”
Srebrne Lwy - Maciej Pieprzyca, „Jestem mordercą”
Platynowe Lwy - Janusz Majewski
Reżyseria - Tomasz Wasilewski, „Zjednoczone stany miłości”
Scenariusz - Maciej Pieprzyca, „Jestem mordercą”
Pierwszoplanowa rola męska - Andrzej Seweryn, „Ostatnia rodzina”
Pierwszoplanowa rola kobieca - Aleksandra Konieczna, „Ostatnia rodzina”
Drugoplanowa rola męska - Łukasz Simlat, „Zjednoczone stany miłości”
Drugoplanowa rola kobieca - Dorota Kolak, „Zjednoczone stany miłości”
Zdjęcia - Piotr Sobociński jr, „Wołyń”
Kostiumy - Monika Kaleta, „Zjednoczone stany miłości”
Montaż - Beata Walentowska, „Zjednoczone stany miłości”.
Scenografia - Andrzej Kowalczyk, „Szczęście świata”
Muzyka - Motion Trio: Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek, Marcin Gałażyn, „Szczęście świata”
Prfesjonalny debiut aktorski - Michalina Łabacz, „Wołyń”
Charakteryzacja - Ewa Drobiec, „Wołyń”
Dźwięk - Marcin Kasiński i Kacper Habisiak, „Na granicy”
Nagroda Specjalna Jury - Marcin Koszałka, „Czerwony Pająk”
Debiut reżyserski - Bartosz M. Kowalski, „Plac zabaw”
Specjalna pozakonkursowa nagroda - Andrzej Wajda

Zobacz więcej