RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pierwsza w Polsce kobieta-pilot śmigłowca Mi-24. „Lata 12-tonowym czołgiem"

Porucznik Mariola Andrasik jest pilotem śmigłowca. To jedyna w Polsce kobieta-pilot, która zasiada za sterami śmigłowca bojowego Mi-24. Dla Andrasik to nie tylko praca - ale również wielka pasja. Prawie dwunastotonowy latający pancerny czołg pilotuje jak prawdziwy mistrz.

Porucznik Mariola Andrasik z 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim to jedyna w Polsce kobieta-pilot zasiadająca za sterami śmigłowca bojowego Mi-24. Szkołę Orląt w Dęblinie ukończyła z trzecią lokatą. Nauki dużo i łatwo nie było - mówi porucznik.

Porucznik z Mazowsza trafiła do Pruszcza Gdańskiego. Tu szkoli się pod okiem profesjonalistów - m.in. mjra Macieja Idźkowskiego - który w powietrzu spędził ponad dwa tysiące godzin, uczestnika pięciu misji w Polskim Kontyngencie Wojskowym, dwóch w Iraku i trzech w Afganistanie.

Po wylataniu około pięciuset godzin mogła zasiąść w niższej kabinie - wyższą zajmuje dowódca. Kobieta jest pilotem-operatorem tego prawie dwunastotonowego śmigłowca bojowego Mi-24. Major Idźkowski po raz pierwszy szkoli kobietę na pilota. Andrasik to druga kobieta-pilot w bazie w Pruszczu - jej koleżanka po fachu lata na śmigłowcu Mi-2. Prócz Mi-24, porucznik pilotuje jeszcze samoloty Cesna oraz śmigłowiec Mi-2 i śmigłowce SW-4 Puszczyk.

źródło:
Zobacz więcej