RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Mały ruch graniczny nadal zawieszony. MSWiA dementuje doniesienia

Mały ruch Graniczny zawieszono na początku lipca (fot.Sefa Karacan/Anadolu Agency/Getty Images)
Mały ruch Graniczny zawieszono na początku lipca (fot.Sefa Karacan/Anadolu Agency/Getty Images)

Wiceminister spraw zagranicznych Marek Ziółkowski, podczas III Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku, poinformował, że wkrótce mały ruch graniczny MRG może zostać odwieszony – podało w piątek Radio Olsztyn. Resort dementuje: „nie ustała podstawowa przyczyna zawieszenia małego ruchu granicznego”.

„Nie wolno bezpieczeństwa rozmienić na drobne interesy”

– O ile przesłanki do zawieszenia małego ruchu granicznego z Ukrainą ustały, to przesłanki, by to samo uczynić w stosunku do Rosji, niestety nie....

zobacz więcej

„Posiadane przez nas informacje jednoznacznie wskazują, że nie ustała podstawowa przyczyna zawieszenia małego ruchu granicznego. Podstawową przyczyną decyzji o nieprzywróceniu małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim były kwestie bezpieczeństwa” – informuje biuro prasowe MSWiA.

Mały Ruch graniczny zawieszony został z początkiem lipca, na czas trwania szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży. Po miesiącu kontrole na przejściach zostały zniesione, ale tylko na granicy z Ukrainą. Na przejściach granicznych z Obwodem Kaliningradzkim sytuacja pozostała bez zmian - aby przekroczyć granicę z Federacją Rosyjską potrzebna jest wiza.

Mały ruch graniczny z Rosją i Ukrainą zawieszony od 4 lipca

Od 4 lipca Polska tymczasowo wstrzyma działanie umowy o ruchu przygranicznym z Obwodem Kaliningradzkim oraz z Ukrainą. Jest to związane ze...

zobacz więcej

Względy bezpieczeństwa…

Powodem zawieszenia umowy o małym ruchu granicznym z Rosją miały być względy bezpieczeństwa i problemy z handlem towarami akcyzowymi. Miały być, bo resort spraw wewnętrznych w tej sprawie konsekwentnie nie mówi o konkretach.

– Nie wszystkie z tych informacji mogą zostać podane publicznie, bo po prostu mają charakter niejawny — mówił pod koniec sierpnia, podczas konferencji prasowej Jakub Skiba, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Mały ruch graniczny z Rosją wciąż stoi

Ruch wstrzymano w związku ze szczytem NATO i ŚDM.

zobacz więcej

… i względy finansowe

Polacy do Kaliningradu najczęściej jeżdżą po papierosy, alkohol i tańsze paliwo. To ponad 90 proc. polskich wydatków w Rosji. Ale na tym, na czym zyskują mieszkańcy przygranicznych miejscowości, traci budżet państwa. Z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że budżet na akcyzie w pierwszym kwartale tracił średnio około 25 milionów złotych miesięcznie.

Rosjanie z kolei do Polski przyjeżdżają głównie po żywność. A suma ich wydatków oscyluje wokół podobnych kwot, nawet pomimo zawieszenia MRG. Zarówno w maju, czerwcu, a także w lipcu, gdy mały ruch graniczny został zawieszony, Rosjanie wydali niemal tyle samo - ponad 12 mln złotych, wynika z danych Izby Celnej.

Mały wielki ruch

Ułatwienia w przekraczaniu granicy, czyli mały ruch graniczny, obowiązuje od połowy 2012 roku. Umowa obejmuje Okręg Kaliningradzki oraz część powiatów województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Umożliwiała ona przekraczanie granicy bez konieczności ubiegania się o wizę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej