Zmarł nestor Polonii w USA. „Do końca uczestniczył w spotkaniach”

Władysław Zachariasiewicz miał 104 lata (fot. twitter.com/JaroslawPapis)

Był nestorem polskiej emigracji niepodległościowej i zasłużonym działaczem polsko-amerykańskiej społeczności. W wieku 104 lat zmarł w środę w Waszyngtonie Władysław Zachariasiewicz – poinformowała w czwartek ambasada RP w Stanach Zjednoczonych.

Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna wizytę w USA. Spotka się w Waszyngtonie z ekspertami i Polonią

Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna wizytę w Waszyngtonie. Jej pierwszym punktem będzie wystąpienie oraz dyskusja w National Press Club. W spotkaniu...

zobacz więcej

Władysław Zachariasiewicz urodził się 7 listopada 1911 roku w Krakowie. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po udziale w kampanii wrześniowej został uwięziony przez Sowietów w łagrze w rejonie Archangielska. Zwolniony po zawarciu układu Sikorski-Majski, z ramienia rządu londyńskiego opiekował się polskimi zesłańcami i przesiedleńcami w ZSRR.

Został na Zachodzie

Po wojnie pozostał na Zachodzie i w 1948 roku zamieszkał w USA, w Waszyngtonie. Pracował jako asystent szefa poczty amerykańskiej.

Działał w Kongresie Polonii Amerykańskiej, w zarządzie radia Wolna Europa i radia Liberty oraz w zarządzie Fundacji Jana Pawła II.

Mimo podeszłego wieku niemal do końca życia uczestniczył w spotkaniach i debatach na polskie tematy, organizowanych w ambasadzie RP w Waszyngtonie.

źródło:

Zobacz więcej