RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szałamacha: decyzja KE w sprawie podatku handlowego jest sukcesem lobbystów

– Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie podatku handlowego jest zwycięstwem lobbystów dużego biznesu i nie uwzględnia interesu państwa – ocenił na konferencji prasowej szef resortu finansów Paweł Szałamacha. Poinformował, że podatek handlowy na razie zostanie zawieszony.

„W Polsce powiedzieć, że mniejsze sklepy są uprzywilejowane, to powiedzieć coś niedorzecznego”

– Nie da się ukryć, że lobbing dużych podmiotów , czy to politycznych, czy gospodarczych bywa skuteczny – ocenił w programie „Gość poranka” TVP...

zobacz więcej

Komisja Europejska wszczęła w poniedziałek postępowanie o naruszenie prawa UE przez Polskę w związku z wprowadzeniem podatku handlowego. Zdaniem Brukseli jego konstrukcja może faworyzować mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną.

KE wydała też nakaz zobowiązujący Polskę do zawieszenia stosowania podatku do czasu zakończenia jego analizy przez Komisję.

Odpowiedź resortu

Minister finansów Paweł Szałamacha zapowiedział we wtorek na konferencji prasowej, że resort finansów zawiesi pobór podatku od handlu detalicznego w obecnej formie oraz przedstawi projekt ustawy o podatku od handlu wielkopowierzchniowego według innej formuły. Zostanie też skorygowany projekt budżetu na przyszły rok.

Komisja Europejska zakwestionowała podatek handlowy w Polsce. Jest reakcja polskiego rządu

Komisja Europejska zakwestionowała wprowadzony w Polsce podatek od sprzedaży detalicznej. Bruksela rozpoczęła postępowanie w tej sprawie, bo...

zobacz więcej

Propozycje najpierw pozna Rada Ministrów

– Będzie podatek opodatkowujący handel wielkopowierzchniowy według innej formuły i w pierwszej kolejności chciałbym, aby to Rada Ministrów, rząd zapoznał się z naszymi propozycjami. (...) On będzie wprowadzony 1 stycznia 2017 w związku z zawieszeniem podatku sklepowego w obecnej formule. W tym roku budżet nie uzyska tych wpływów, które założyliśmy – to jest oczywiste – powiedział minister na wtorkowej konferencji prasowej.

Wyjaśnił, że aby chronić przedsiębiorców przed konsekwencjami „kontrowersyjnej, nieroztropnej decyzji” Komisji Europejskiej Ministerstwo Finansów zawiesi pobór podatku od sprzedaży detalicznej w obecnej formie. – Ministerstwo Finansów przedstawi Radzie Ministrów projekt ustawy, który wprowadzi podatek obciążający handel wielkopowierzchniowy według innej formuły, w pewnym zakresie dokona korekt w projekcie ustawy budżetowej na rok 2017” – powiedział.

Będzie skarga do Trybunału w Luksemburgu?

Szałamacha wskazał, że wobec formalnego wszczęcia postępowania przez KE strona Polska będzie mogła składać wyjaśnienia dotyczące podatku od sprzedaży i przedstawiać swoje argumenty.

– Decyzja (...) będzie mogła być zaskarżona przez RP do Trybunału Luksemburskiego. Jeżeli ostateczna decyzja (KE – red.) będzie negatywna, to będziemy ją zaskarżać – zapowiedział. Zapewnił, że Polska wykorzysta wszelkie uprawnienia traktatowe i procesowe, które przysługują nam z tytułu przynależności do UE.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej