„W Polsce powiedzieć, że mniejsze sklepy są uprzywilejowane, to powiedzieć coś niedorzecznego”

– Nie da się ukryć, że lobbing dużych podmiotów , czy to politycznych, czy gospodarczych bywa skuteczny – ocenił w programie „Gość poranka” TVP Info eurodeputowany PiS prof. Ryszard Legutko. Skomentował w ten sposób zakwestionowanie przez KE podatku handlowego w Polsce. – Decyzje Komisji są nieczytelne i uargumentowane w sposób który budzi wątpliwości – powiedział.

Komisja Europejska zakwestionowała podatek handlowy w Polsce. Jest reakcja polskiego rządu

Komisja Europejska zakwestionowała wprowadzony w Polsce podatek od sprzedaży detalicznej. Bruksela rozpoczęła postępowanie w tej sprawie, bo...

zobacz więcej

Komisja Europejska wszczęła w poniedziałek postępowanie o naruszenie prawa UE przez Polskę w związku z wprowadzeniem podatku handlowego. Zdaniem Brukseli jego konstrukcja może faworyzować mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną.

KE wydała też nakaz zobowiązujący Polskę do zawieszenia stosowania podatku do czasu zakończenia jego analizy przez Komisję.

PiS nie wycofuje się z podatku handlowego, ale przygotowuje nowelizację

– Intencje rządu były oczywiste, by wyrównać konkurencję na polskim rynku między marketami zachodnimi a polskimi sklepami, także tymi małymi i...

zobacz więcej

„Typowy język KE”

– To jest typowy język Komisji Europejskiej, język dziwny, wewnętrznie sprzeczny. Z jednej strony mówi się, że właściwie Komisja nie ma nic przeciwko progresji podatkowej, czyli żeby jedni płacili trochę większe podatki niż inni , ci bardziej zamożni, a z drugiej strony mówi się, że jest podejrzenie, że to zakłóca konkurencję, ponieważ te mniejsze firmy będą uprzywilejowane – mówił gość TVP Info prof. Ryszard Legutko.

– W Polsce powiedzieć, że mniejsze sklepy są uprzywilejowane wobec tych wielkich giga sklepów, to powiedzieć coś kompletnie niedorzecznego. Stąd ten komunikat wywołuje wrażenie niezbyt przemyślanej decyzji – ocenił europoseł.

„Lobbing dużych podmiotów bywa skuteczny”

– Nie da się ukryć, że lobbing dużych podmiotów , czy to politycznych, czy gospodarczych bywa skuteczny – mówił prof. Legutko. Wskazał, że dobrym przykładem może być tutaj sprawa pomocy publicznej ze strony państwa dla firm. Co prawda jest ona zakazana, jednak w niektórych sytuacjach okazuje się dopuszczalna, jak np. w przypadku niemieckich stoczni.

– Stąd decyzje komisji są nieczytelne i uargumentowane w sposób, który budzi wątpliwości, tak jak w przypadku Polski ostatnio – ocenił gość TVP Info.

źródło:
Zobacz więcej