Słodko-gorzkie relacje z Rosją. LOT poleci nad Syberią, ciężarówki tkwią na granicy

Rozmowy dot. przewozów ciężarowych zaplanowano na koniec września (fot.Joe Raedle/Newsmakers/Gettyimages)

– Mamy sygnały od przewoźników o problemach w transporcie do Federacji Rosyjskiej – poinformował w poniedziałek wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit. Jak dodał, temat będzie poruszany podczas rozmów w Petersburgu, do których dojdzie pod koniec września. Tymczasem LOT uzyskał zgodę od Rosji na dodatkowe przeloty nad Syberią.

Chodzi o ustalenia z początku kwietnia. Wtedy to strony polska i rosyjska podpisały porozumienie, na bazie którego wznowiony został ruch towarowy pomiędzy Federacją Rosyjską a Polską. Ustalono, że polscy przewoźnicy otrzymają 170 tys. zezwoleń, w tym 30 tys. zezwoleń na przewozy z i do krajów trzecich, czyli w przypadku transportu towarów z krajów spoza Polski do Rosji.

Koniec polsko-rosyjskiego sporu ws. przewozów

zobacz więcej

Kolejna tura rozmów

I to właśnie uzgodnienia dotyczące tej drugiej kategorii sprawiły, że po pierwsze negocjacje przeciągały się, po drugie – przewoźnicy nadal zgłaszają problemy.

– Wydawało się, że wszystko jest ustalone, ale strona rosyjska nie podpisała jednego, roboczego dokumentu, szczegółowej instrukcji, jak interpretowane będą poszczególne przewozy. Dlatego przygotowujemy się do rozmów z Rosją. Odbędą się 28 i 29 września w Petersburgu – poinformował wiceminister Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit.

Już podczas negocjacji Rosja naciskała, by jak najwięcej towaru kwalifikować jako „kraje trzecie”, co ogranicza ilość takich zezwoleń. Szczególnie, gdy jako import z krajów trzecich traktowany jest wwóz do Rosji z polskich fabryk, których właścicielami są zagraniczne koncerny.

Ruch na granicy zamarł, ponieważ pod koniec ubiegłego roku Federacja Rosyjska jednostronnie wprowadziła przepisy, które eliminowały polskich przewoźników z rosyjskiego rynku. Weszły one w życie na początku lutego. Obecne porozumienie będzie ważne do końca tego roku.

Rzeka „krwi” na Syberii. Wyciek z zakładów metalurgicznych?

Rzeka w arktycznej części Rosji, w pobliżu miasta Norylsk, zmieniła kolor na jaskrawoczerwony i bardziej przypomina wielkie naczynie krwionośne niż...

zobacz więcej

Syberia z LOT-u ptaka

Sukcesem w negocjacjach z Rosją może pochwalić się natomiast Urząd Lotnictwa Cywilnego. PLL LOT uzyskały bowiem zgodę od Rosji na dodatkowe przeloty nad Syberią, co ma pozwolić na skrócenie przelotu do Azji i uruchomić dodatkowe połączenia. Na początku września w Warszawie przedstawiciele polskich władz rozmawiali ze stroną rosyjską. W rozmowach, oprócz ULC, uczestniczyli m.in. LOT i MSZ.

– Ostatnie rozmowy ze stroną rosyjską były konstruktywne. W związku z tym LOT będzie realizował połączenie do Seulu już nad Syberią. Jesteśmy przekonani, że nie będzie też problemów z przelotami nad Syberią, jeśli chodzi o uruchomieniem nowych naszych połączeń do Azji w kolejnych latach, czy też ze zwiększeniem częstotliwości rejsów do Tokio lub Pekinu – poinformował rzecznik PLL LOT Adrian Kubicki.

źródło:
Zobacz więcej