RAPORT

Tusk kontra Tusk

Zmarł legendarny egzorcysta ksiądz Gabriel Amorth

Gabriele Amorth (fot. arch. PAP/Newscom)
Gabriele Amorth (fot. arch. PAP/Newscom)

W Rzymie w wieku 91 lat zmarł ksiądz Gabriel Amorth. Włoski paulista znany był w swoim kraju i poza jego granicami jako egzorcysta. Miał kiedyś ujawnić, że uwolnił od opętania ponad półtora tysiąca osób.

Papież Franciszek wyniósł Matkę Teresę na ołtarze. „To wzór miłosierdzia”

Zmarła 19 lat temu Matka Teresa została ogłoszona świętą. W Watykanie odprawiona została msza święta, w czasie której papież Franciszek wyniósł ją...

zobacz więcej

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się jutro o godzinie 15.00 Mszą świętą w Sanktuarium Królowej Apostołów w Rzymie. Tam też w krypcie pod kaplicą zostanie pochowany ksiądz Amorth. Spocznie obok błogosławionego Jakuba Alberione, założyciela Towarzystwa św. Pawła, zakonu Paulistów.

Od kiedy w 1986 roku ksiądz Amorth został oficjalnym egzorcystą diecezji Rzymu, często pojawiał się w mediach, gdzie mówił o zjawisku satanizmu. Z tych pozycji krytykował sagę o Harrym Potterze, wypowiadał się przeciwko uprawianiu jogi i muzyce rockowej oraz wielu innym chwilowym modom, jak np. tatuaże.

Głośnym echem odbiła się jego uwaga, że diabeł obecny jest nawet w Watykanie, której nigdy nie cofnął; nie został też za nią skarcony przez Stolicę Apostolską. Ksiądz Amorth założył międzynarodowe stowarzyszenie egzorcystów i apelował do biskupów całego świata, aby nie lekceważyli problemu satanizmu.

O zagrożeniu satanizmem napisał wiele książek. W polskim przekładzie zostały wydane między innymi takie tytuły jak „Wyznania egzorcysty". „Egzorcyści i psychiatrzy", „Świadectwo egzorcysty", „Odejdź ode mnie szatanie" i „Ewangelia Maryi. Kobieta, która pokonała zło."

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej