RAPORT

Pogarda

Mija 77. rocznica sowieckiej agresji na Polskę

Najnowsze

Popularne

W czasie II wojny światowej, 17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła na terytorium Rzeczpospolitej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski. W Warszawie i innych miastach przypomniana została ta niechlubna rocznica.

Przed południem prezydent Andrzej Duda złożył wieniec i zapalił znicz przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie. Wieczorem w tym samym miejscu odbędą się obchody rocznicy z udziałem szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

W Przemyślu obchodom 77. rocznicy sowieckiej agresji towarzyszą uroczystości pogrzebowe kpt. Władysława Koby, ostatniego komendanta okręgu Rzeszowskiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Dziś obchodzony jest także Światowy Dzień Sybiraka. Centralne uroczystości odbyły się w Gdańsku. – Naród, który nie potrafi wyciągać wniosków z historii, a poprzestaje tylko na wspomnieniach, nie jest narodem mądrym - mówił na Cmentarzu Łostowickim prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Sowiecka agresja na Polskę

W wyniku dokonanego rozbioru Polski Związek Sowiecki zagarnął obszar o powierzchni ponad 190 tys. km², zamieszkany przez ok. 13 mln. ludzi Okrojona Wileńszczyzna została przez władze sowieckie w październiku 1939 r. uroczyście przekazana Litwie. Nie na długo jednak, bowiem już w czerwcu 1940 r. Litwa razem z Łotwą i Estonią weszła w skład ZSRR. Liczba ofiar wśród obywateli polskich, którzy w latach 1939-1941 znaleźli się pod sowiecką okupacją, do dziś nie jest w pełni znana.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej