RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Najpierw rozmowa z prokuratorem, potem nawet rok więzienia. Ziobro bierze się za niepłacących alimentów

Każdemu, kto nie płaci alimentów powyżej trzech miesięcy, może grozić nawet rok więzienia. Choć nie automatycznie. Uniknie kary, jeżeli pouczony przez prokuratora zapłaci wszelkie należności – to główne założenia zmian w przepisach dotyczących alimentów.

Alimenty wyższe niż miesięczny dochód. Decyzja sądu doprowadzi do bankructwa?

Kilkukrotnie wyższe alimenty, niż miesięczne dochody wyznaczył Krzysztofowi Grzegorczykowi wymiar sprawiedliwości. Sędzia nie uwierzył zeznaniom...

zobacz więcej

80 procent Polaków zobowiązanych do tego, by płacić alimenty na swoje dziecko, tego nie robi, dlatego trzeba było zaostrzyć prawo – tak plany wprowadzenia zmian tłumaczył Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

– Polskie przepisy są wyjątkowo niedoskonałe, dziurawe. Stanowią furtkę, można powiedzieć raj dla cwaniaków i kombinatorów, którzy nie chcą, kierując się złą wolą, płacić i partycypować w wychowaniu swojego dziecka – mówił podczas konferencji prasowej Zbigniew Ziobro.Rok więzienia za alimenty

Nowe przepisy będą dotyczyły tych, którzy nie płacą alimentów przynajmniej trzy miesiące. Takim osobom będzie grozić grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku. Ministerstwo planuje także, w takich przypadkach, znacznie częstsze stosowanie dozoru elektronicznego.

– Po pierwsze odbywanie kary pozbawienia wolności w takich warunkach ograniczenia wolności poprzez przywiązanie do określonego miejsca, ma tą zaletę, że jest dziesięciokrotnie tańsze w stosunku do kary odbywanej realnie w zakładzie karnym, a poza tym daje możliwość takiej osobie wykonywania pracy – dodawał minister sprawiedliwości. Choć kara nie będzie wykonywana automatycznie. Nie płacący alimentów najpierw zostaną wezwane przez prokuratora i pouczone. Jeżeli zapłacą całość zaległości, unikną kary.

Alimenty minus „500 plus”. Sąd potrafi liczyć

To precedensowy wyrok. W Rzeszowie sąd ocenił, że świadczenie przyznane w ramach rządowego programu „Rodzina 500 plus” powinno być powodem odmowy...

zobacz więcej

Polityka prorodzinna

Zmiana przepisów ma być elementem polityki prorodzinnej rządu. Obok programów takich jak Rodzina 500+ w ostatnim czasie zmieniły się także niektóre przepisy dotyczące opieki nad dziećmi.

– Przyjęliśmy rozwiązania zakazujące odbierania przez sądy dzieci rodzinom kochającym, stwarzającym warunki, w sensie troski i opieki, tylko mającym braki materialne – dodał Ziobro.

Najnowsze pomysły resortu sprawiedliwości, w formie projektu, trafią na Radę Ministrów. Później będą jeszcze musiały zostać przegłosowane w parlamencie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej