RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Legendarny Hurricane na planie filmu o polskich lotnikach

Kiedyś na angielskim, dziś na polskim niebie. Legendarny Hurricane – brytyjski samolot myśliwski, taki jakim latali piloci z Dywizjonu 303 – przyleciał pod Warszawę. Prosto na plan filmu o polskich lotnikach.

Filmowy „Dywizjon 303”. Lata przygotowań i premiera zapowiedziana na 2017 r.

Rozpoczęły się zdjęcia do filmu o polskich lotnikach biorących udział w bitwie o Anglię. – Czekaliśmy na to pięć lat. Nie jest łatwo zdobyć...

zobacz więcej

Maciej Zakościelny i Piotr Adamczyk grają główne role w filmie pt. „Dywizjon 303”, którego scenariusz powstał na podstawie słynnej książki Arkadego Fiedlera. Reżyseruje Wiesław Saniewski. Zdjęcia rozpoczęły się 10 sierpnia w Drwalewie niedaleko Warszawy. Jak planują twórcy, polska premiera filmu odbędzie się jesienią 2017 r.

Dywizjon 303 (1940-1946) był jedną z najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. Podczas Bitwy o Wlk. Brytanię zaliczono mu 126 pewnych zestrzeleń – najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich biorących udział w bitwie. Pilotami Dywizjonu 303 byli m.in.: Jan Zumbach, Witold Urbanowicz, Zdzisław Krasnodębski i Czech Josef Frantiszek. Jana Zumbacha gra Zakościelny, a Adamczyk wciela się w Witolda Urbanowicza.

– Witold Urbanowicz ps. Kobra. Pseudonim oddaje charakter. W powietrzu atakował znienacka i bardzo stanowczo. Nie był nawet draśnięty, był wyjątkowym asem lotnictwa – powiedział Piotr Adamczyk.

– Chcemy opowiedzieć o fantastycznych, pięknych ludziach, którzy w sytuacji dla siebie niezwykłej, poza granicami kraju, walczyli o wolność tego kraju – tłumaczy reżyser Wiesław Saniewski.

Zdjęcia do „Dywizjonu 303” potrwać mają do lipca 2017 r. Będą realizowane w Polsce – w okolicach Warszawy i okolicach Krakowa – a także w Wlk. Brytanii.

Budżet „Dywizjonu 303” to 14 mln zł. Na 110 minut filmu ok. 27 minut przedstawiać będzie walki powietrzne, wygenerowane w komputerze. Widzowie mogą spodziewać się „efektów specjalnych na poziomie światowym”.15 września 1940 r. to przełomowa data w bitwie o Anglię. Tego dnia Luftwaffe wysłało nad Wielką Brytanię najpotężniejsze uderzenie swoich sił powietrznych. Wielkim bohaterstwem wykazali się wtedy polscy piloci z dywizjonów 303 i 302. – 15 września nasi piloci odnieśli ogromne zwycięstwo. Zostało zestrzelonych tego dnia aż 15 niemieckich samolotów właśnie przez dywizjon 303 – powiedział Antoni Królikowski, który w filmie gra jako Witolda „Tolo” Łokuciewskiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej