Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Polacy wybudują przetwórnię odpadów w Arabii Saudyjskiej. Mamy unikatową technologię

Przed Polską otwierają się nowe kierunki ekspansji gospodarczej. Polacy za ponad 100 mln dolarów wybudują nowoczesną przetwórnię odpadów w Arabii Saudyjskiej. To największy kontrakt realizowany przez polską firmę poza granicami kraju od lat.

Kaczyński: drugiej, wielkiej fali polskiego kapitalizmu nie ma. Trzeba ją stworzyć

Jeżeli chodzi o nasz kraj, a myślę, że podobnie jest na Węgrzech, mamy w Polsce do czynienia z bardzo dużą grupą ludzi młodych, nieporównywalnie...

zobacz więcej

W czwartek doszło do spotkań z delegacją Arabii Saudyjskiej, której przewodniczył książę Sułtan Bin Ahmad Bin Abdulaziz, z polskimi politykami oraz przedstawicielami firmy Bioelektra Group, która wybuduje przetwórnię.

– Rozpoczęliśmy współpracę i wynika to z tego, że Polska jest niezwykle zaawansowana, jeśli chodzi o technologie recyklingowe i bardzo zaawansowana w ochronie środowiska. Chcemy chronić środowisko i Polska może nam w tym pomóc – mówił po spotkaniu z przedstawicielami Polski książę Sułtan Bin Ahmad Bin Abdulaziz.

Projekt dotyczący sektora gospodarki odpadami o wartości ok. 100 mln dolarów, który zamierza zrealizować firma Biolektra Group SA w Królestwie Arabii Saudyjskiej, będzie największą od lat polską inwestycją zagraniczną na świecie. Przewagą Polaków jest to, że dysponują unikatową na świecie technologią przetwarzania odpadów.

Polskie tramwaje przewiozą Niemców. Solaris podpisał kontrakt na ponad 100 mln euro

Umowę na dostawę 41 tramwajów Tramino dla Lipska w Niemczech podpisała polska firma Solaris. Łączna wartość kontraktu przekracza kwotę 100 mln euro.

zobacz więcej

Niezwykła, bardzo wydajna technologia

– Nasz technologia oparta jest na sterylizacji odpadów komunalnych i automatycznej segregacji. Dzięki temu odzyskujemy czasami 10 razy więcej niż każdy przeciętny recycler na świecie. Z drugiej strony potrafimy przetwarzać żywność, która znajduje się w odpadach i produkować z tego biomasę, która może być paliwem, nawozem, a także pozwala na produkowanie z niej materiałów budowlanych – mówił Paweł Przybylski, wiceprezes Bioelektra Group.

Joanna Wronecka, wiceminister MSZ po spotkaniu z przedstawicielami Arabii Saudyjskiej podkreśliła, że projekt ten jest wyrazem rosnącego zainteresowania polskich podmiotów regionem Bliskiego Wschodu. 70-80 proc. wartości projektu przeznaczone będzie na zakup technologii i urządzeń produkowanych w Polsce, co jest zgodne z celami rządu, wyznaczonymi w zakresie wsparcia polskiego eksportu oraz inwestycji.

Polska może stać się dla Królestwa Arabii Saudyjskiej ważnym partnerem gospodarczym w regionie Europy Środkowej, a nawet jednym ze strategicznych partnerów w odniesieniu do sektora rolno-spożywczego, realizacji projektów infrastrukturalnych, IT oraz zielonych technologii, zwłaszcza związanych z gospodarką komunalną. Z tym ostatnim sektorem związana jest właśnie Bioelektra Group SA, której projekt jest wynikiem m.in. wspólnych wysiłków strony polskiej i saudyjskiej.

Spotkanie z przedstawicielami Arabii Saudyjskiej w Senacie (fot. PAP/Jakub Kamiński)

źródło:
Zobacz więcej