RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Umowa podpisana. Izrael dostanie od USA 3,8 mld dolarów rocznie

Obowiązująca obecnie umowa między USA a Izraelem wygasa w 2018 roku (fot. IDF via Getty Images)
Obowiązująca obecnie umowa między USA a Izraelem wygasa w 2018 roku (fot. IDF via Getty Images)

Stany Zjednoczone podpisały z Izraelem rekordową umowę na pomoc militarną. Umowa, podobnie jak poprzednie tego typu porozumienie, obejmuje okres 10 lat i jest największym pod względem kwoty porozumieniem militarnym w historii USA.

Izrael wysyła wojsko na Zachodni Brzeg. Rośnie napięcie w regionie

Rząd Izraela zdecydował o wysłaniu kilkuset żołnierzy na Zachodni Brzeg Jordanu. To największa tego typu koncentracja od dwóch lat. Działanie jest...

zobacz więcej

Po ponad 10 miesiącach napiętych negocjacji, Departament Stanu USA poinformował, że oba sojusznicze kraje doszły do porozumienia. Ceremonia podpisania umowy odbyła się w środę w Waszyngtonie.

Izrael od dawna jest wspomagany finansowo przez USA, głównie w sferze militarnej. Powodem pomocy jest nieustający konflikt Izraela z sąsiadującymi państwami oraz Palestyńczykami.

Prawie cztery miliardy rocznie

Według informacji Al-Dżaziry umowa wsparcia opiewa na kwotę 3,8 mld dolarów rocznie. Obowiązująca obecnie umowa między USA a Izraelem, która wygaśnie w 2018 roku, opiewała na kwotę 3,1 mld dol. rocznie. Porozumienie jest określane mianem „największego zobowiązania bilateralnej pomocy militarnej w historii Stanów Zjednoczonych”. Ma również zawierać spore ustępstwa ze strony rządu Izraela. Izraelczycy, zgodnie z nową umową, nie będą mogli uzyskać dodatkowej pomocy finansowej od Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Według Al-Dżaziry, kwota 3,8 mld dolarów rocznie wbrew pozorom nie oznacza dużej zmiany „w stosunku do tego, co Izrael otrzymywał od USA w latach 2015 i 2016”. Jak mówiła korespondentka stacji z Waszyngtonu Patty Culhane, gdy się spojrzy na kwoty rutynowo przekazywane przez Kongres USA Izraelowi ponad umówioną kwotę 3,1 mld dol. rocznie, to tak naprawdę nie jest to wielki skok. Na przykład w 2015 roku Kongres USA przekazał Izraelowi 620 mln dolarów na obronę przeciwrakietową, tak wiec w przyszłości Izrael otrzyma podobną kwotę jak dotychczas.

Prezydent Palestyny agentem KGB? „To próba oczernienia”

Izraelscy badacze twierdzą, że prezydent Palestyny Mahmoud Abbas pracował dla KGB we wczesnych latach 80. Badacze z Hebrajskiego Uniwersytetu w...

zobacz więcej

Izrael zwiększy zakupy w USA

Według agencji Associated Press, zgodnie z nową umową Izrael będzie musiał stopniowo ograniczać wydatki na zakupy w rodzimym przemyśle zbrojeniowym, ostatecznie przeznaczając całość przekazywanej mu kwoty na zakupy w amerykańskiej zbrojeniówce. Preferencje Izraela do wydawania części funduszy w rodzimym przemyśle były jednym z głównych punktów spornych w negocjacjach.

Nowe porozumienie amerykańsko-izraelskie przewiduje również po raz pierwszy fundusze na programy rozbudowy obrony przeciwrakietowej. Zgodnie z poprzednią umową, Kongres USA ustalał rokrocznie osobne fundusze na ten cel.

źródło:
Zobacz więcej