„Smoleńsk” najchętniej oglądanym filmem w Polsce. 108 tys. widzów w weekend otwarcia

Rezultat „Smoleńska” to najlepsze otwarcie polskiego filmu na przestrzeni ostatnich 7 miesięcy (fot.mat.pras)

W premierowy weekend „Smoleńsk”, wyczekiwana produkcja Antoniego Krauze, była najchętniej oglądanym filmem w Polsce. Status lidera box office osiągnęła z wynikiem 108 tys. widzów.

„Smoleńsk” już po premierze. Film od piątku w kinach

W piątek we wszystkich kinach, a w poniedziałek w Teatrze Wielkim w Warszawie. Za nami premiera film „Smoleńsk” w reżyserii Antoniego Krauzego,...

zobacz więcej

Rezultat „Smoleńska” to najlepsze otwarcie polskiego filmu na przestrzeni ostatnich 7 miesięcy, a w bieżącym roku to czwarty pod względem frekwencji debiut rodzimej produkcji. „Smoleńsk” uzyskał także samodzielnie lepszy rezultat niż – łącznie – 8 innych produkcji goszczących aktualnie w kinach, a jego wynik stanowi blisko 50 proc. sumy obecnego TOP 10 polskiego box office.

Najlepsze otwarcie polskiego filmu na przestrzeni ostatnich 7 miesięcy

Warto też odnotować, że „Smoleńsk” – wchodząc do kin w ostatni gorący weekend lata – przebił wynik otwarcia poprzedniego filmu Antoniego Krauze. Chodzi o doceniony przez widzów i krytyków „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł” z 2011 roku, który na otwarcie przyciągnął do kin ponad 73 tys. osób

„Smoleńsk” to najnowszy obraz Antoniego Krauze. Muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc, autor oprawy dźwiękowej takich produkcji jak: „Poznań 56”, „Historia Roja”, „Przedwiośnie” i „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”. W obsadzie filmu znaleźli się, m.in.: Beata Fido, Maciej Półtorak, Halina Łabonarska, Katarzyna Ła-niewska, Jerzy Zelnik oraz odtwórcy ról pary prezydenckiej – Lech Łotocki i Ewa Dałkowska.

Opinie po premierze filmu „Smoleńsk”

Kilkuminutowymi brawami zakończyła się premiera filmu „Smoleńsk” w reżyserii Antoniego Krauzego, która odbyła się w poniedziałkowy wieczór w...

zobacz więcej

– Tragedia smoleńska stała się najważniejszym wydarzeniem w III RP, najtragiczniejszą chwilą w polskiej historii od czasu II wojny światowej. Stała się wydarzeniem, które wpływa na los dzisiejszej Polski i życie Polaków w sposób niebywale silny. Które nas podzieliło bardzo głęboko – mówi reżyser filmu Antoni Krauze. – Dlatego próba zmierzenia się z tym tematem jest nie tylko wielkim wyzwaniem, ale i obywatelskim obowiązkiem twórcy – dodaje.

„Tragedia smoleńska stała się najważniejszym wydarzeniem w III RP”

10 kwietnia 2010 roku rządowy Tu-154M z prezydentem Lechem Kaczyńskim i towarzyszącymi mu 95 osobami – członkami oficjalnej delegacji zmierzającej do Katynia – ulega katastrofie w Smoleńsku. Wszyscy pasażerowie giną na miejscu. Tragedia wywołuje ogromne poruszenie w Polsce i na świecie. Nina (Beata Fido) – dziennikarka pracująca dla dużej, komercyjnej stacji telewizyjnej – próbuje dowiedzieć się, jakie były powody katastrofy.

Tropy prowadzą między innymi do dramatycznej wyprawy Lecha Kaczyńskiego do ogarniętej wojną Gruzji, której celem było powstrzymanie inwazji wojsk rosyjskich na Tbilisi w sierpniu 2008 roku. Z każdą kolejną godziną dziennikarskiego śledztwa Nina przekonuje się, że prawda jest o wiele bardziej złożona, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.

źródło:
Zobacz więcej