RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Gigantyczna sieć powiązań”. Miasto Jest Nasze prezentuje warszawską mapę dzikiej reprywatyzacji

Nową odsłonę słynnej Mapy Reprywatyzacji zaprezentowało we wtorek warszawskie stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. Przedstawia ona nieznane dotąd powiązania polityków, urzędników, prawników i przedsiębiorców z biznesem reprywatyzacyjnym. – Warszawa i rynek warszawskich nieruchomości jest wykorzystywany przez różne środowiska. Reprywatyzacja jest świetną techniką do prania pieniędzy – podkreśla Jan Śpiewak z MJN.

Afera reprywatyzacyjna: prokuratura prowadzi osiem postępowań sprawdzających

– W ostatnim tygodniu w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zarejestrowano osiem postępowań sprawdzających w sprawach tzw. reprywatyzacji...

zobacz więcej

Interaktywna mapa zawiera 30 nazwisk ludzi, połączonych wzajemnymi zależnościami i relacjami biznesowymi – m.in. sędziów, urzędników, biznesmenów i funkcjonariuszy publicznych.

„Na mapie –oprócz prominentnych polityków jak Hanna Gronkiewicz–Waltz, otoczona przez podejmujących kontrowersyjne działania urzędników – znajdują się osoby ze światka przestępczego, takie jak Zbigniew B. czy Jan L. aresztowany w zeszłym roku za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzającej pożyczki ze SKOK Wołomin. Według doniesień prasowych osoby te wywodzą się z mafii pruszkowskiej i wołomińskiej” – czytamy w komunikacie prasowym stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

– Myślę, że rzuca to nowe światło na reprywatyzację i pokazuje, do czego reprywatyzacja mogła służyć i kto na tej reprywatyzacji zarabiał. Ludzie, którzy mają do czynienia z mafią – podsumował Jan Śpiewak, prezes stowarzyszenia.

Rzecznik MJN Karol Perkowski w rozmowie z portalem wawalove.pl dodał, że mapa to efekt wielotygodniowej pracy członków stowarzyszenia. „Jesteśmy przerażeni skalą powiązań oraz głębokością i rozległością patologii reprywatyzacyjnych. Wszystkie elementy mapy zostały przez nas starannie sprawdzone i stanowią rzetelne źródło wiedzy na temat kulisów reprywatyzacji” – podsumował.

Jak podkreślił, śledztwo MJN opierało się na ogólnodostępnych materiałach prasowych, wyszukiwaniu danych z KRS, lustrowaniu spółek i sprawdzaniu dokumentów w Instytucie Pamięci Narodowej.

Stowarzyszenie zapowiedziało złożenie wniosków do prokuratury i ABW w sprawie warszawskiej dzikiej reprywatyzacji. Oczekuje zdecydowanej reakcji służb i organów kontroli. Apeluje również o powołanie parlamentarnej komisji śledczej w sprawie reprywatyzacji, w której pracach mogliby uczestniczyć eksperci oraz przedstawiciele ruchów miejskich.

źródło:
Zobacz więcej